0939-131-1372 danesh.tec@gmail.com
ویژگی های رپورتاژ آگهی خوب

ویژگی های یک رپورتاژ خبری چیست؟

نوشتن رپورتاژ آگهی مزایای بسیاری دارد  اما نه در مواقعی که برای نوشتن آن وقت صرف نکنید! نوشتن رپورتاژ آگهی و تولید محتوای آن بعد از یافتن سایت مناسب جهت انتشار، مهم‌ترین قسمت این پروسه است. به دلیل اهمیت بالای این موضوع این پست را به همین موضوع یعنی ویژگی های یک رپورتاژ خبری اختصاص داده ایم؛ پس با انیکا همراه باشید.

رپورتاژ خبری چیست؟

با این که در پست‌های قبلی به طور مفصل به این موضوع پرداختیم اما جهت یادآوری توضیحات کوتاهی در این باره را ارائه می‌دهیم. امروزه رپورتاژ آگهی یکی از محبوب‌ترین روش‌های تبلیغات برای کاربران و صاحبان کسب‌ و کار ها است. روشی که نه تنها موجب آزردگی خاطر کاربران نمی‌شود، بلکه با ارائه اطلاعات صحیح و موثق باعث و بانی کمک به آنان خواهد شد. رپرتاژ آگهی در واقع رسانه‌‌ای متشکل از متن و عکس و سایر ابزارهای انتقال مفهوم است که به طور غیر مستقیم خدمت یا محصولی را معرفی می‌کند. در واقع کاری که شما باید بکنید این است که یک متن پرمحتوا درباره محصول یا خدمت خود بنویسید و سپس آن را در یک وبسایت پربازدید قرار دهید.

مزایای نوشتن رپورتاژ خبری چیست؟

شما با قرار دادن ریپورتاژ خبری در سایت ‌های پربازدید، در واقع بخشی از سابقه آن سایت را که برای بدست‌ آوردن آن سال‌ها وقت صرف شده است را از آن خود می‌کنید اما چگونه؟ در واقع شما در متن رپورتاژ خود به طور مستقیم خود را معرفی نمی‌کنید بلکه با قرار دادن لینک‌هایی به کاربر نشان می‌دهید که برای استفاده از آن محصول یا خدمت می‌تواند به شما مراجعه کند. سایت مورد نظری که رپورتاژ در آن قرار گرفته است دارای بازدیدکنندگان بسیاری است و به طبع افراد زیادی به سوی سایت شما کشیده خواهند شد. از سویی دیگر با دریافت چند بک لینک از آن سایت قطعا رتبه سایت شما در گوگل هم به طور قابل توجهی افزایش یافته و همین باعث بازدید هرچه بیشتر از سایت شما خواهد شد. پس شما با استفاده از رپرتاژ خبری یا آگهی با یک تیر چند نشان را می‌زنید.

چگونه یک رپورتاژ خبری خوب بنویسیم؟

هر چقدر سایتی که می‌خواهید در آن رپورتاژ قرار دهید دارای سابقه عالی و بازدید بیشتری باشد، اگر شما رپورتاژ خبری خوبی ننویسید نمی‌توانید افراد زیادی را به سوی خدمت یا محصول خود جذب کنید. در این جا به طور مفصل به شما توضیح خواهیم داد که چگونه رپورتاژ خبری خوب بنویسید:

نوشتن یک تیتر جذاب برای رپورتاژ آگهی

اگر بخواهیم رک و راست بگوییم، تیتر مهم‌ترین بخش رپورتاژ شما است ( نه همه‌ی آن). بر همه روشن است که نوشتن یک تیتر جذاب می‌تواند بازدیدکنندگان بسیاری را به سوی خود جذب کند. یک تیتر مناسب محتوای شما را در فضای مجازی اعم از  شبکه‌های اجتماعی، موتور‌های جست و جو و … در معرض دید و کلیک بیشتری قرار می‌دهد. اما تیتر رپرتاژ خبری باید شامل چند کلمه باشد؟ چه واژه‌هایی برای تیتر مناسب تر است؟ کدام یک از واژه‌ها به هچ وجه نباید در تیتر رپورتاژ استفاده شوند و این که آیا موتور‌های جست و جو به تیتر شما اهمیت می‌دهند؟ در این جا به این سوالات پاسخ می‌دهیم:

  • تیتر خود را ساده بنویسید: از پیچیدگی بر حذر باشید. شما باید یک تیتر ساده و کاربرپسند انتخاب کنید. حال ممکن است این سوال برای شما ایجاد شود که منظورمان از تیتر ساده چیست و آیا با موضوع تفاوت دارد؟ بیایید این گونه به این سوال پاسخ دهیم: برای مثال محتوای نوشته‌ی ما در رابطه با دکوراسیون است حال اگر تیتر خود را به صورت « چگونه چیدمان خانه را به خوبی انجام دهیم» مناسب است یا « 2 نکته مهم در چیدمان فضای کوچک» ؟ به نظر شما کدامیک عنوان مناسب تری است؟ مورد اول به طور کلی به موضوع پرداخته است و این خوب نیست در حالی که مورد دوم موضوع را محدودتر کرده و این برای کاربران جالب تر خواهد بود. سعی کنید از کلمات ساده‌تری استفاده کنید و هرگز متن خود را پیچیده نکنید.
  • دقیق باشید: تا جایی که امکان دارد دقیق بنویسید تا کاربر بداند که بعد از کلیک روی لینک شما ، با چه نوعی از محتوا مواجه خواهد شد؟ مثلا عنوانی مانند « 10 بازی کنسول برتر جهان » جذاب خواهد بود و افراد زیادی را به سوی خود جذب خواهد کرد اما آیا به اندازه کافی دقیق است؟ در واقع کاربر با کلیک بر روی این لینک با چه محتوایی مواجه خواهد شد؟ فیلم؟ تصویر؟ متن ؟ اینفوگرافیک؟ تحقیقات نشان داده است که عناوینی که در آن از براکت‌ها استفاده شده است ( مانند ] فیلم[ ، ] اینفوگرافیک[ و … ) کارایی و بازدهی بسیار بالاتری داشته اند.
  • کاربر را گول نزنید: هرگز با استفاده از تیتر‌های اغراق آمیز انتظار کاربر را تا حدی بالا نبرید که با خواندن متن اصلی رپورتاژ شما احساس نا امیدی کند. تا جایی که امکان دارد تیتر و محتوای شما باید با یکدیگر هم سطح باشند تا به این ترتیب در کاربر ایجاد اعتماد کنید. به این صورت آن‌ها طی تجربه می‌یابند که محتوای شما ارزش خواندن دارد پس برای آن وقت می‌گذارم! استفاده از کلمات تفضیلی مناسب است اما از ترین‌ها استفاده نکنید زیرا این کلمات جذابیت گذشته خود را ندارند زیرا کاربران اعتماد خود را به آن‌ها از دست داده اند.
  • جذابیت ایجاد کنید: تیترهای سرگرم کننده بسیار مورد استقبال قرار می‌گیرند . سعی کنید برخی از آرایه‌های ادبی را به طور ساده در تیتر خود استفاده کنید مانند تکرار و ایهام. همچنین استفاده از کلماتی مانند هیجان انگیز ، فوق العاده ، عجیب ، ترسناک و … می‌تواند بسیار مثمرثمر باشد.

استفاده از جملات خوب در پاراگراف ‌های آغازین نوشته

جملات ابتدایی نوشته شما باید آنقدر خوب باشد تا کاربر را به خواندن ادامه مطلب دعوت کند. یعنی باید به شکلی نوشته شود که کاربر به کاری جز خواندن ادامه آن فکر نکند. یکی از بهترین ایده‌ها در این رابطه شروع رپورتاژ خبری با معرفی یک شخصیت است. توضیح یک موقعیت یا بیان یک مشکل هم روش‌های دیگری هستند.

جملات را کوتاه و گویا بیان کنید و از هجو بپرهیزید.

خط اول هر پاراگراف باید هدف کلی که در طول پاراگراف دنبال می‌شود را به سادگی بیان کند. این کار به سازماندهی ذهنی خواننده کمک کرده و به همین خاطر بیشتر به سمت شما جذب خواهد شد. برای این که این کار را بهتر یاد بگیرید بهتر است چند رپورتاژ آگهی موفق را بخوانید و بعد دست به کار شوید.

ویژگی های رپورتاژ خبری خوب

بدنه اصلی متن را هوشیارانه بنویسید

پاراگراف‌های طولانی انتخاب مناسبی برای نوشتن بدنه رپورتاژ آگهی نیستند. سعی کنید که پاراگراف‌ها را به 5 تا 6 خط محدود کرده و چشمان کاربران را خسته نکنید. خط ابتدایی هر پاراگراف توضیح اجمالی درباره هدف کل پاراگراف شماست.

از تصاویر برای جذاب تر شدن نوشته خود استفاده کنید.

استفاده از جدول ، نمودار و شکل‌ها می‌تواند منظور شما را بسیار سریع تر به کاربران برساند.

به مخاطب خود توجه داشته باشید

ابتدا به خوبی بررسی کنید که مخاطبان سایتی که قرار است رپورتاژ خبری شما در آنجا منتشر شود، چه کسانی هستند. بازه سنی آنان چقدر است و یا سطح تحصیلات آنان چگونه است. قاعدتا نوشتن یک متن طولانی تخصصی برای سایتی که خواننده‌های آن بیشتر از قشر نوجوان بوده و یا این که تحصیلات کمی داشته باشند، کارآمد نخواهد بود. همینطور نوشتن یک متن ساده برای افراد تحصیل کرده و با سن بالا جذاب نخواهد بود.

Image result for Audience

داستان بسازید

یکی از بهترین روش‌ها برای جذب خواننده از گذشته تا کنون نوشتن یک داستان است. داستان باعث ایجاد حس همدردی می‌شود و احساسات را برانگیخته می‌کند. می‌توانید با معرفی یک شخصیت به ایجاد داستان بپردازید. با ایجاد این داستان تضادها و مشکلات او را مطرح کرده و در نهایت به ارائه راه حل بپردازید. در واقع با یافتن مشکل اصلی کاربران آن حوزه و بررسی آن می‌توانید این حس را در کاربر ایجاد کنید که به فکرشان هستید و برای مشکل آنان راه حلی را پیدا کرده اید و این گونه آنان با شما همراه خواهند شد. سعی کنید که با نوشته خود درد پنهان خواننده‌ها را بیدار کرده و احساسات آنان را شکوفا کنید. دشمنان آن‌ها را مشخص کرده و آنان را نسبت به این موضوع آگاه کنید. موانع ایجاد شده و افرادی که قصد جنگ با آن‌ها را دارند را بیان کنید تا عطش خواندن در آن‌ها بیشتر شود اما توجه داشته باشید که اغراق نکنید زیرا کاربران باهوش تر از این حرف ها هستند و به سرعت دروغ و راست را از یکدیگر تمیز و تشخیص میدهند. کافی است واقعیت را بیان کنید.

Image result for make story

راه حل معرفی کنید

هیچ چیز بهتر از ارائه یک راه حل خوب بعد از طرح یک مشکل نیست این را با نگاه کردن به رفتار خودتان هم متوجه خواهید شد. در نظر داشته باشید که نوشتن یک رپرتاژ اگهی مانند پختن یک غذاست. هنگامی که متوجه شدید خواننده به اندازه کافی برانگیخته شده تیر آخر را هم پرتاب کنید. یعنی با دادن یک راهکار مناسب کمک کنید تا کاربر برای حل مشکل خود کاری انجام دهد.

رپورتاژ خود را با پایان خوب همراه کنید.

رپرتاژ آگهی یک تراژدی غم انگیز نیست. شما مشکل را مطرح کرده و راه حل را هم بیان کردید. حال بایستی خوشحالی را در نوشته‌های خود نشان دهید زیرا این جا دقیقا جایی است که مشکل کاربر برطرف شده و از رقبای خود پیشی می‌گیرد. پس باید نوشته خود را با نشاط و امید به پایان رسانید.

کال تو اکشن را فراموش نکنید

کال تو اکشن یا هدایت به انجام کار بخش مهمی است که در نهایت اگر تمام مراحل قبلی را به خوبی انجام داده باشید ، مثمر ثمر خواهد شد. شما به کاربر القا کرده اید که متفاوتید و به فکر معامله‌ی دو سر سود هستید. حال زمان کشاندن کاربر به سوی خودتان است!