0939-131-1372 danesh.tec@gmail.com
آفیلیت مارکتینگ

کسب درآمد از طریق همکاری در فروش

آیا می‌دانید بازاریابی از طریق همکاری در فروش چیست؟  اگر تا به این جای کار، پست‌های انیکا را دنبال کرده باشید، می‌دانید که قصد داریم در یک سلسله مراتب شما را با روش‌ها و متدهای روز بازاریابی دیجیتال آشنا کنیم. در پست پیشین شما را با مفهومی به نام بازاریابی اینفلوئنسر آشنا کردیم. آموختیم که چگونه می‌توان با استفاده از افرادی که آن‌ها را اینفلوئنسر می‌نامیم، تاثیرگذاری روی کاربران را بیشتر کرده و صحت گفتار خود را به آنان بیشتر ثابت کنیم. در واقع اینفلوئنسر‌ها کسانی بودند که عامه مردم توجه ویژه‌ای به آن‌ها دارند و حرف‌های آنان را بهتر و بیشتر باور می‌کنند. از بالاترین سطح افراد مانند ورزشکاران ، بازیگران و خوانندگان درجه یک تا افرادی که تنها در شبکه‌های اجتماعی خصوصا اینستاگرام مشهور هستند. حال شما را دعوت می‌کنیم تا با یکی دیگر از زیرمجموعه‌های دیجیتال مارکتینگ آشنا شویم و آن چیزی جز بازاریابی از طریق همکاری در فروش (Affiliate Marketing) نیست.

همکاری در فروش یا آفیلیت مارکتینگ چیست؟

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که از کارکردن در محیط‌های اداری با ساعت کار مشخص متنفرید و می‌خواهید فارغ از زمان و مکان ، روی کاناپه لم داده و پول دربیاورید، سیستم همکاری در فروش یکی از چیزهایی است که باید درباره‌اش اطلاعاتی به دست آورید.

آفیلیت مارکتینگ یعنی این که شما با معرفی کسب و کارها به مردم و همکاری در فروش محصولات آن‌ها به درآمد برسید. این محصولات می‌تواند از هر نوعی و از هر کسب و کاری باشد. از معرفی خدمات یک شرکت تا فروش اقلام تولیدی یک کارگاه. در واقع میزان فعالیت شما در فروش محصولات سنجیده می‌شود و در ازای آن درآمد کسب خواهید کرد.

به بیان علمی تر یا دقیق تر باید بگوییم بازاریابی از طریق همکاری در فروش ( گاهی اوقات بازاریابی وابسته نیز نامیده می‌شود) فرایند خریدی است که در آن علاوه بر حضور شخص فروشنده و خریدار ، فرد دیگری نیز وجود دارد. این فرد سوم درواقع مانند ریسمان اتصال بین فروشنده و خریدار است. نکته قابل توجه در این سبک از بازاریابی این است که با حضور این شخص سوم، به هیچ وجه به قیمت محصول افزوده نمی‌شود و شخص سوم تنها بخشی از سود را از آن خود خواهد کرد. به طور خلاصه باید بگوییم که در این روش بازاریاب مشتری را یافته و او را به سوی فروشنده سوق می‌دهد .

فروشگاه‌های اینترنتی می‌توانند از این روش برای افزایش فروش خود استفاده کنند. هر فروشگاه اینترنتی با راه اندازی یک سیستم آفیلیت مارکتینگ افراد را دعوت می‌کند تا به آن ها پیوسته و کالا را به مشتریان معرفی نماید. به این صورت که به هر یک از بازاریابان یک لینک اختصاصی داده می‌شود و آن‌ها با اشتراک گذاری این url دریافتی در وبسایت‌ها ، کانال‌های تلگرامی ، صفحات اینستاگرام و …. به بازاریابی خواهند پرداخت . اگر یک کاربر بر روی این لینک کلیک کرده و به وبسایت اصلی رجوع کند و خرید انجام شود بخشی از سود حاصل از این فروش که عموما 30 درصد است به بازاریاب تخصیص می‌یابد.

سیستم همکاری در فروش
سیستم همکاری در فروش

انواع مختلف سیستم های همکاری در فروش

شکل‌های مختلفی برای آفیلیت مارکتینگ وجود دارد. اما تعدادی از آن ها در سراسر جهان رایج تر می‌باشند. به همین خاطر در این بخش به توضیح آن‌ها خواهیم پرداخت .

  • مدل خدمات

باید توجه داشته باشیم که آفیلیت مارکتینگ تنها مختص به محصولات فیزیکی نیست. شما می‌توانید اقدام به همکاری در فروش خدمات داشته باشید . یکی از مهم‌ترین آ‌ها خصوصا در ایران همکاری در فروش هاست و سرور است. احتمالا شما هم در برخی از سایت‌ها دیده اید که در بخش فوتر نوشته شده است که سرورهای این سایت توسط …. میزبانی می‌شود. این در واقع همان لینکی است که توسط سایت بازاریاب و سایت فروشنده داده می‌شود. اصولا تا 15 درصد سود فروش خدمات به بازاریاب داده می‌شود.

  • مدل محصولات فیزیکی

پرطرفدارترین و رایج ترین روش برای آفیلیت مارکتینگ است . آمازون که بزرگترین سایت فروش اینترنتی محصولات فیزیکی است از این روش استفاده کرده است. مردم زیادی از طریق این سیستم آمازون توانسته اند درآمد زیادی برای خود کسب کنند. حتی افراد اینفلوئنسر نیز از همین طریق فالوور‌های خود را برای خرید از سایت‌ها ترغیب کرده و از این طریق درآمد کسب می‌کنند. هم اکنون یکی از مهم‌ترین سایت‌های فروش محصولات فیزیکی در ایران دیجی کالاست که این سیستم را راه اندازی کرده است.

  • مدل محصولات دانلودی

محصولات دانلودی نیز به مثابه محصولات فیزیکی نیاز دارند تا بیشتر شناخته شوند. سایت‌هایی که اقدام به انتشار و فروش ویدئو‌های آموزشی و یا دیگر محصولات دانلودی می‌کنند از بازاریابان آفیلیت استفاده کرده تا محصولات خود را بیشتر در معرض دید قرار دهند. روند این نوع از سیستم همکاری نیز مانند سایر سیستم‌هاست.

  • مدل دعوت از دوستان

یک روش جدید برای فروش بیشتر محصولات است که به تازگی در استارتاپ‌های ایرانی نیز رایج شده است. شما در یکی از سایت‌های فروشنده عضو بوده و در حال استفاده از یک سرویس هستید. سایت فروشنده برای این که شما را به خود وفادارتر کند این امکان را به شما می‌دهد تا با معرفی آن‌ها به دوستانتان ، به شما اعتبار رایگان بدهد. در این نوع شما نمی‌توانید پولی برداشت کنید. تنها چیزی که دریافت می‌کنید ، امکان استفاده رایگان و یا با قیمت کمتر از محصولات آن‌ها است.

بازاریابی از طریق همکاری در فروش
بازاریابی از طریق همکاری در فروش

معرفی تعدادی از سیستم‌های همکاری در فروش

1- دیجی کالا

دیجی کالا نامی شناخته شده است اما ممکن است تا به حال نمی‌دانستید که این مجموعه دارای یک سیستم آفیلیت مارکتینگ است. در واقع شما می‌توانید با عضویت در این سیستم و به ازای هر محصولی که توسط تبلیغات شما توسط کاربران خریده می‌شود، پورسانت دریافت کنید. افراد زیادی هستند که با تبلیغات گسترده در کانال‌های ارتباطی همچون تلگرام و اینستاگرام کاربران را به خرید ترغیب کرده و به این طریق سود زیادی به دست می‌آورند. در واقع شما پس از عضویت در دیجی کالا یک لینک مختص به خود را دریافت خواهید کرد. شما با قرار دادن این لینک در سایت یا کانال‌های خود می‌توانید درآمد زایی کنید. البته برای انجام این کار قوانین و مقررات خاصی وجود دارد که خود دیجیکالا به شما اعلام خواهد کرد. شما لینک دریافتی خود را در وبسایت یا کانال‌ خود قرار داده و به ازای هر خریدی که توسط لینک شما انجام شود سود دریافت می‌کنید.

2- بهترین ایده

یکی دیگر از سایت‌هایی که شما می‌توانید از طریق آفیلیت مارکتینگ به کسب درآمد بپردازید، بهترین ایده است. شما در این سایت با 4 مرحله مواجه هستید. ابتدا بایستی که در سایت ثبت نام کرده و یک کد مختص به خود دریافت نمایید. سپس شما می‌توانید کد دریافتی خود را در سایت و شبکه‌های اجتماعی خود به اشتراک گذاشته تا کاربران آن را دیده و بر روی آن کلیک کنند. پس از کلیک کاربر بر روی لینک اختصاصی شما، این کلیک تا 60 روز در بانک اطلاعاتی این سایت ذخیره و نگهداری می‌شود و طی این 60 روز هر خریدی که توسط این کاربر انجام شود، شما 30 درصد از مبلغ خرید را به عنوان سود اخذ خواهید کرد.

کالیمانگا

شما با معرفی محصولات کالیگما به کاربران می‌توانید درآمد کسب کنید. این سایت هم مانند سایر سیستم های آفیلیت مارکتینگ عمل می‌کند. کافی است در این سایت ثبت نام کنید. پس از آن تنها کاری که باید انجام دهید این است که محصولات را به اشتراک گذاشته و در صورتی که خریدی از طریق این لینک ها انجام شود، شما در سود سهیم خواهید شد. شما می‌توانید محصولات کالیمانگا را در سایت ، صفحه‌ی اینستاگرام ، کانال تلگرام و دیگر شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذارید. هزاران نوع محصول در این سایت وجود دارد که شما می‌توانید با توجه به محتوای سایت یا صفحه خود برخی از آن‌ها را انتخاب کنید. بسته به این که شما کدام محصول را فروخته اید، از 30 تا 80 درصد سود برخوردار خواهید شد. همچنین شما از طریق جذب زیرمجموعه‌هایی برای خود می‌توانید از طریق فعالیت‌های آن‌ها درآمد کسب کنید.

 

نکته پایانی: اگر مهارت خاصی ندارید و به دنبال کسب درآمد از طریق اینترنت هستید، آفیلیت مارکتینگ می‌تواند برای شما گزینه مناسب باشد. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که شما نیاز به داشتن یک سایت پربازدید ، صفحه اینستاگرام و یا کانال با ممبر زیاد باشید و یا این که افراد زیادی را بشناسید که بتوانید از به نوعی آن‌ها را به خرید ترغیب کنید. اگر هم شما صاحب یک کسب و کار هستید، می‌توانید با راه انداختن یک سیستم همکاری در فروش ، فروش خود را افزایش دهید.