0939-131-1372 danesh.tec@gmail.com
سئو و بهینه سازی سایت

سئو یا بهینه سازی سایت چیست؟

سئو و بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجوگر یکی دیگر از مباحثیی است که در بازاریابی اینترنتی یا دیجیتال مارکتینگ بررسی می‌شود. در مقالات پیشین به تفصیل در رابطه با دیجیتال مارکتینگ و انواع روش‌های آن صحبت کردیم. از آنجایی که سئو یکی از بخش‌های مهم و غیرقابل انکار در بازاریابی دیجیتال است، لذا در این نوشتار سعی خواهیم کرد تا شما را با این اصل مهم و حیاتی آشنا کنیم. پس با انیکا همراه باشید!

سئو چیست؟

سئو (Search Engine Optimization) مجموعه‌ای از روش‌ها و کارها برای بهتردیده شدن و رسیدن به رتبه‌ی بالا در موتور‌های جست و جو خصوصا گوگل است. در واقع سئو تمرینات مکرری برای بهبود و ترقی سایت است به طوری که نتیجه آن افزایش بازدید از سایت است. البته سئو تنها برای موتورهای جست و جو خوشایند نیست. وقتی که شما اصول سئو را به خوبی در سایت خود انجام دهید، کاربران نیز از بودن در سایت شما احساس رضایت بیشتری داشته و مدت بیشتری را در سایت شما صرف خواهند کرد که نکته مثبت بزرگی است. در واقع اگر شما روی بهینه سازی وبسایت خود کار نکنید مانند فردی خواهید شد که هر چه فریاد می‌زند کسی صدای او را نمی‌شنود. اما به جای تعریف سئو بهتر است به این بپردازیم که چگونه می‌توانیم این کار را انجام دهیم.

چرا باید سئو انجام دهیم؟

موتورهای جست و جو بیشترین سهم را در افزایش ترافیک ورودی سایت شما دارند. هنگامی که افراد به دنبال موضوع مورد نظر خود هستند، این موتورهای جست و جو هستند که نتایجی دقیقا مطابق خواسته‌ی آن‌ها در اختیارشان قرار می‌دهند. در واقع گوگل، بینگ، یاهو و … راه ارتباطی میان شما و کاربرانتان هستند. در واقع اگر سایت شما از دید موتورهای جست و جو پنهان بماند و یا این که مطابق میل و خواسته‌ی آن‌ها نباشد، شما فرصت شگفت انگیزی برای دیده شدن را از دست داده اید. اما برای این که بتوانید در دیتابیس‌های این موتورهای هوشمند قرار بگیرید می‌توانید از اصول سئو پیروی کنید. در این صورت :

 • ترافیک ورودی به سایت شما افزایش می‌یابد
 • فروش شما چند برابر خواهد شد
 • برند شما شناخته می‌شود
 • رتبه های اولیه گوگل را از آن خود می‌کند
 • مشتریان را به سوی سایت خود سرازیر می‌کنید

از نکات مهم دیگر این که هزینه‌ی سئو بسیار کمتر از هزینه‌ تبلیغات اینترنتی و تبلیغ در گوگل است.

سئو و بهینه سازی سایت
سئو و بهینه سازی سایت

انواع سئو

 • سئوی درون صفحه یا On Page SEO: در این نوع از سئو به کنترل و تنظیم همه‌ی محتویات موجود در صفحات وبسایت شما پرداخته می‌شود. مانند متن‌ها و مقالات ، تصاویر ، ویدئو‌ها ، لینک‌ها و … . اگر بخواهیم ساده و واضح بگوییم هر آنچه را که در وبسایت خود آپلود می‌کنید با این نوع از سئو ارتباط دارد. این بخش یکی از مهم‌ترین و در واقع اصلی ترین فعالیت‌های شما در سئو است زیرا شما بیشترین کنترل را به این بخش خواهید داشت. شما هر تغییری که در محتویات وبسایت خود بوجود آورید، تاثیر مستقیمی بر سئوی آن خواهد داشت. به همین خاطر ضروری است که از تمام نکات مربوط به این بخش آگاه بوده و مطابق دستورالعمل‌ها عمل کنید تا دچار جریمه‌های گوگل نشوید.
 • سئوی بیرون صفحه یا Off Page SEO : همانطور که پیشتر گفتیم در سئوی درون صفحه تمامی ویرایش‌ها و کنترل‌ها از داخل وبسایت شما بوده و به همین خاطر شما کنترل کافی و زیادی بر تمام عناصر خواهید داشت. اما در سئوی بیرون صفحه کلیه اقدامات مرتبط ، خارج از وبسایت شما انجام می‌شود. از جمله مواردی که در سئوی بیرون برای افزایش رتبه می‌توان استفاده کرد، لینک‌هایی است که از سایت‌های دیگر به سایت شما داده می‌شود. البته غیر از لینک سازی روش‌های دیگری هم در خارج از وبسایت برای بالابردن رتبه گوگل سایت استفاده می‌شود که آن‌ها را بیان می‌کنیم.

سئو را از جنبه‌های زیادی می‌توان دسته بندی کرد. یکی دیگر از آن‌ها سئوی کلاه سیاه و کلاه سفید است که در این بخش سعی می‌کنیم توضیحاتی در رابطه با آن‌ها ارائه دهیم.

 • سئوی کلاه سفید: اگر بخواهیم به طور کاملا فنی بگوییم، سئوی کلاه سفید به روش‌ها و دستورالعمل‌هایی گفته می‌شود که که در چارچوب‌ قوانین موتورهای جست و جو است. یعنی هیچ عملی در جهت فریب کاربر و موتور جست و جو انجام نمی‌شود. اصلاح سئوی اخلاقی نیز برای این نوع استفاده می‌شود. این نوع از سئو اغلب دارای زمان اجرای طولانی تری است اما نتایج پایدارتری نیز خواهد داشت.
 • سئوی کلاه سیاه : در این نوع سئو از روش‌ها ، تکنیک‌ها و استراتژی‌هایی جهت فریب موتور‌های جست و جو ، الگوریتم‌های‌شان و کاربران استفاده می‌شود. سئوی کلاه سیاه می‌تواند منجر به ارتقاء رتبه سریع و چشمگیر در زمان کوتاه شود. اما از سویی دیگر اگر موتور‌های جست و جو متوجه تخلف شما شوند ، با جریمه‌های سنگین و یا حتی حذف کامل از فهرست‌هایشان مواجه خواهید شد.
سئو و بهینه سازی سایت
سئو و بهینه سازی سایت

بررسی تعدادی از کاربردی‌ترین روش‌های بهینه سازی سایت برای موتور‌های جست و جو

 • منشن کردن

این بخش از سئو ارتباط نزدیکی با بازاریابی شبکه‌های اجتماعی دارد. شما می‌توانید با منشن کرده برند خود در شبکه‌های اجتماعی که متکی بر دریافت بک لینک نیست، میزان بازدید خود را افزایش دهید. شما با انجام فعالیت درست و اصولی در شبکه‌های اجتماعی کاربران را از خود راضی نگه داشته و منجر می‌شوید که آن‌ها شما را به افراد دیگر معرفی کرده و در نهایت به سوی سایت شما کشیده شوند که این همان هدف نهایی و غایی ماست. توجه داشته باشید که تولید محتوا و ارائه آن به کاربران در شبکه‌های اجتماعی باید با دقت فراوان انجام شود.

 • بررسی و تحقیق درباره کلمات کلیدی

استفاده‌ی گوگل از کلمات کلیدی با گذشته تفاوت‌های چشمگیری پیدا کرده است. همانطور که می‌دانید تولید محتوا یک امر خطیر و مهم در بالابردن سئوی سایت است. حال اگر ما این کار را بدون توجه به کلمات کلیدی انجام دهیم، در واقع تنها وقت خود را تلف کرده ایم. تولید محتوایی که براساس کلمات کلیدی ، هدفمند نباشد تاثیر ناچیزی بر بهینه سازی سایت شما خواهد داشت که به راحتی می‌توان از آن چشم پوشی کرد. شما پیش از آنکه برای سایتتان محتوا تولید کنید، ابتدا بایستی سوالات زیر را از خود پرسیده و به آن جواب دهید:

  • چه کلماتی بیشتر توسط کاربران سرچ شده است؟
  • کدام کلمات درآمدزایی بیشتری برای شما خواهند داشت؟
  • میزان رقابت بر روی کدام کلمات بیشتر و بر کدامین کلمات کمتر است؟

گوگل ابزارهای مفیدی در این زمینه در اختیار شما قرار می‌دهد. به علاوه برخی سایت های دیگر نیز چنین خدماتی ارائه می‌دهند که در مقالات آتی به طور کامل به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

البته قرار نیست شما را با تعداد زیادی علامت سوال تنها بگذاریم! Keyword Planner یک ابزار بسیار جالب از گوگل است که هدف اصلی آن کمک به افرادی است که قصد دارند از تبلیغات گوگل استفاده کنند. شما هم البته می‌توانید از این ابزار استفاده کنید. با وارد کردن کلمه‌ی کلیدی مورد نظر خود میزان جست و جو و موارد دیگری را دریافت خواهید کرد.

یکی دیگر از روش‌ها جست و جو در خود گوگل است. هنگامی که یک عبارت را در این وبسایت جست و جو می‌کنیم، پیشنهاداتی را در لیست آن مشاهده می‌کنیم که همان کلماتی است که بیشتری سرچ را از سوی کاربران داشته است.

یکی از نکات مهم در این باره این است که بر روی کلمات مرتبط با کار و سایت خود سرمایه گذاری کنید. برای مثال فرض می‌کنیم که شما یک سایت برای تعمیر لپتاپ دارید. اگر شما به این نتیجه برسید که کلمه‌ی لپتاپ بیشتری جست و جو را در این حوزه داشته است و تمرکز خود را بر روی آن گذارید، در واقع تلاش بیهوده‌ای کرده اید. حتی اگر بتوانید در این کلمه‌ی کلیدی به رتبه‌ی 1 دست پیدا کنید، از آنجایی که کسی که کلمه‌ی لپ تاپ را سرچ کرده است، به دنبال خرید لپتاپ بوده است، به سرعت از سایت شما خارج خواهد شد و یا حتی روی لینک آن کلیک نخواهد کرد. زیرا او به دنبال سایتی است برای خرید لپ تاپ نه تعمیرات لپتاپ!

توجه داشته باشید که این روزها بهتر است که تمرکز خود را بر روی کلمات کلیدی طولانی‌تر قرار دهید. موتور‌های جست و جو هر روز قویتر و هوشمند تر از دیروز شده و به خوبی می‌توانند کاربر را به آن چیزی هدایت کنند، که می‌خواهند. آمارها نشان داده است که بیش از 75 درصد از کاربران برای جست و جوهایشان از عبارات 3 تا 6 کلمه‌ای استفاده می‌کنند. این موضوع می‌تواند یک فرصت طلایی باشد زیرا افراد کمی بر روی عبارات طولانی تمرکز می‌کنند. این در حالی است که شما با کمی سرمایه گذاری بر روی کلمات کلیدی طولانی می‌توانید کاربران را دقیقا به آن چیزی برسانید که می‌خواهند.

 • استفاده از سرورهای کلاد

شاید بدانید که هرچه سرعت بارگزاری سایت شما بالاتر باشد، از سوی گوگل محبوب تر شناخته خواهید شد و رتبه‌ی شما افزایش قابل توجهی خواهد داشت. سرورهای کلاد زمان در دسترس بودن سایت شما را به 99درصد افزایش می‌دهند که رقم قابل توجهی است. این حجم از دسترسی قطعا تاثیر به سزایی در سئوی وبسایت شما خواهد داشت.

 • ایجاد بک لینک

احتمالا وقتی که واژه‌ی بک لینک به گوشتان می‌خورد، اولین چیزی که به ذهنتان می‌آید خرید بک لینک است. اما در واقع بهتر  است که این آخرین کاری باشد که انجام می‌دهید. خرید بک لینک هم هزینه زیادی دارد و هم این که احتمال پنالتی یا جریمه از سوی گوگل را افزایش می‌دهد. بهترین روش‌ها برای استفاده از بک لینک را در این بخش شرح می‌دهیم:

  • اولین نکته‌ای که باید به آن توجه کامل داشته باشید این است که با تولید محتوای صحیح و هدفمند بک لینک‌های باکیفیت بسازید. شما با نوشتن و ارائه مطالب مفید و کاربردی توجه کاربران را به سوی خود جذب می‌کنید. هر چه که کیفیت مطالب و محتوای بالاتری داشته باشید به مرور از سوی سایت‌ها و افراد به یکدیگر معرفی خواهید شد و گوگل چیزی را دریافت نمی‌کند جز مفید بودن و خوب بودن وبسایت شما! از جمله مواردی که باید در نوشتن محتوا به آن توجه لازم و کافی داشته باشید این است که :
   • محتوای آموزشی طرفداران زیادی دارد
   • مطلب شما باید کامل باشد
   • مفهوم مورد نظر را تا جایی که ممکن است ساده بیان کنید
   • از جدول ، تصویر و فیلم در نوشته‌ی خود استفاده کنید
   • از کاربران بخواهید که نظراتشان را برای شما ارسال کنند و شما هم به خوبی پاسخگو باشید
   • محتواهای کوتاه را فراموش کنید. به جای نوشتن چندین مطلب کوتاه ، یک مطلب بلند و کامل ایجاد کنید
   • سعی کنید در شبکه‌های اجتماعی هم فعالیت داشته و بک لینک سازی کنید

در گذشته افراد برای ایجاد بک لینک کارهایی شبیه موارد زیر انجام می‌دادند که امروزه به هیچ وجه کاربردی نیستند. از جمله :

  • ساخت چندین وبلاگ و انتشار مطالب سایت در آن‌ها و لینک دادن به سایت خود
  • استفاده از چندین شبکه‌ی اجتماعی و انتشار مقالات سایت در آن‌ها
  • ثبت نام در دایرکتوری‌ها
  • تبادل لینک با سایت‌های سطح پایین به تعداد زیاد
  • ثبت نام در فوروم‌ها به تعداد زیاد فقط با هدف درج لینک در ریپلای‌ها و پروفایل‌ها
  • ارسال نظر و درج لینک در آن‌ها
  • و … .

در این میان گوگل الگوریتم‌هایی را برای مقابله با بک لینک‌های جعلی ایجاد کرده است. الگوریتم پنگوئن یکی از مهم‌ترین آ‌نهاست . در صورت انجام روش‍‌های غیر اصولی برای دریافت بک لینک توسط این الگوریتم‌ها شناسایی شده و جریمه می‌شوید. پس مراقب باشید!

سئو و بهینه سازی سایت
سئو و بهینه سازی سایت

 

سخن پایانی:

اگر می‌خواهید رتبه‌ی خوبی در گوگل بدست آورید، باید با عملکرد گوگل آشنا شوید. یکی از مهمترین اصول گوگل این است : « وقتی کاربر عبارتی را در گوگل جست و جو می‌کند، لیستی از مرتبط ترین وبسایت‌ها با عبارت کلیدی به او نشان داده شود». گوگل همواره سایت‌هایی را در رتبه‌های اولیه جای می‌دهد که مورد پسند تعداد بیشتری از کاربران باشد. نکته‌ی مهم دیگر این که سئو نیاز به دانش و تکنیک‌های زیادی است که در کنار هم می‌توانند پاسخگوی نیاز شما باشند. اگر با وجود عدم اطلاعات کافی نسبت به روش‌های بهینه سازی به انجام این کار بپردازیم ، قطعا وضعیت فعلی سایت خود را به خطر انداخته‌ایم. پس پیشنهاد اصلی ما این است که در ابتدا نسبت به تمامی این موضوعات اطلاعات کافی را کسب کرده و سپس کار بهینه سازی را شروع کنید.