0939-131-1372 danesh.tec@gmail.com
دیجیتال مارکتینگ و ریپورتاژ خبری

رپورتاژ آگهی چیست؟

رپورتاژ آگهی یا رپورتاژ خبری مفهومی است که اگر روزانه ساعات زیادی با اینترنت و دنیای مجازی سروکار داشته باشید حتما با آن برخورد داشته اید و احتمالا بدانید که سایت‌های زیادی هستند که تقاضای انتشار رپورتاژ آگهی خود در وبسایت‌های پربازده را دارند. در واقع رپورتاژ نوعی از تبلیغات اینترنتی است که صاحبان وبسایت‌ها ، کسب‌و کار‌ها ، شرکت‌ها و … برای معرفی بیشتر خود و محصولاتشان اقدام به انتشار آن می‌کنند . اما اگر هنوز با مفهوم رپورتاژ آگهی به شکل دقیق آشنا نشده اید، پیشنهاد می‌کنیم با این مقاله از اِنیکا همراه باشید تا چیزهای بیشتری در این باره بدانید.

تاریخچه‌ای مختصر از رپورتاژ

ابتدا بهتر است چیزهایی در رابطه با ریپورتاژ در مفهوم سنتی آن بدانیم . در واقع رپورتاژ آگهی گونه ای از آگهی است که به صورت یک گزارش در اختیار مخاطب خود قرار می‌گیرد تا مخاطب ضمن آشنایی با موضوع هدف و مزایای آن ، به طور ضمنی به سمت خرید آن محصول ، بازدید از وبسایت و … سوق داده شود. به نظر می‌رسد برای نخستین بار مفهوم ریپورتاژ آگهی در سال 1945 میلادی به ادبیات رسانه‌ها افزونه شد و از آنجایی که مخاطبین بنا بر ساختار ریپورتاژ اعتماد زیادی به محتوای آن دارند، در کشورهای غربی اهمیت زیادی به محتوای موجود در آن می‌دهند و قوانین سخت‌گیرانه‌ای برای آن وضع نموده اند. در گذشته بیشترین استفاده از رپرتاژ به این صورت بود که یک شرکت یا سازمان خاص برای معرفی ، بازاریابی و یا فروش محصولات برند خود به طور نامحسوس یک گزارش در این زمینه تهیه کرده و با صرف هزینه آن‌را در مجلات، روزنامه‌ها ، وبسایت و دیگر رسانه ها منتشر می‌کند.

دیجیتال مارکتینگ و ریپورتاژ خبری

رپورتاژ آگهی چیست؟

وبمستر‌ها و مسئولان بازاریابی شرکت‌ها و سازمان‌ها همواره به دنبال بهبود و ارتقاء رتبه وبسایت خود در موتور جست و جوی گوگل هستند به همین خاطر به طور مداوم به روش‌های نوین سئو را مورد بررسی قرار می‌دهند . اغلب پس از مدتی متوجه این موضوع می‌شوند که رپورتاژ یکی از بهترین و موثرترین روش‌ها برای دستیابی به رتبه‌های بالا می‌باشد. اما به نظر شما چرا رپورتاژ در سئو و بهینه سایت تا این اندازه موثر است و چرا در کل دنیا یکی از بهترین روش‌ها برای تبلیغات، افزایش فروش و بهبود رتبه است؟

همانطور که می‌دانید رپورتاژ از کلمه رپورت (Report) در زبان انگلیسی گرفته شده است و معنی گزارش را می‌دهد. اما اگر بخواهیم ساده و دقیق بگوییم :

یک مقاله با توضیحات کامل به همراه تصاویر ، لینک به سایت شما و سایر ابزارهای معرفی درباره یک موضوع خاص مرتبط به شما که در یک وبسایت دیگر قرار می‌گیرد و به این ترتیب شانس دیده شدن شما را چند برابر می‌کند. این روش از تبلیغات بهترین راه برای برندسازی و تبلیغات اینترنتی است که بزرگترین شرکت‌های دنیا برای معرفی خود ، محصولات و خدماتشان از آن‌ها بهره می‌برند. تبلیغاتی که به صورت رپورتاژ آگهی صورت می‌گیرد برای مخاطبین و خوانندگان آن مزایای بسیاری دارد و به همین خاطر بر خلاف تبلیغات به شکل رایج مردم از مشاهده رپورتاژ آگهی در سایت‌ها لذت می‌برند.

چرا رپورتاژ آگهی تا این حد محبوب است؟

مردم به رپورتاژ آگهی به چشم یک منبع موثق نگاه می‌کنند که تمام اطلاعات برای یک خرید آگاهانه و دو طرف سود را برایشان فراهم می‌کند. در واقع اگر رپرتاژ به شیوه‌ای مناسب نوشته شود، می‌تواند اطلاعات مهم را به صورت جالبی در اختیار مخاطب قرار دهد. تبلیغات معمولی اغلب کسل کننده هستند و بازدیدکنندگان سایت ها از مشاهده آن فراری هستند . اغلب مخاطبین رپورتاژ آگهی را بسیار سرگرم کننده و آگاهی بخش می‌دانند در حالی که تبلیغات معمولی فاقد این ویژگی‌ها می‌باشند. مجموعه سفارش دهنده رپورتاژ آگهی با این کار به خود و کسب و کارشان وجهه می‌بخشند و باعث القای حس تفاوت و تمایز میان خود و رقیبانشان می‌شود. همه‌ی ما ترجیح می‌دهیم که به جای سر و کله زدن با یک شرکت ، از طریق یک رپورتاژ آگهی با آن‌ها و خدماتشان آشنا شویم.

شیوه نوشتار رپورتاژ به صورتی است که محتوای آن بسیار ساده تر و به مدت طولانی تر در ذهن خوانندگان آن باقی می‌ماند. رپرتاژ محتوای متقاعد کننده تری دارد و به همین خاطر باعث می‍شود که کسب و کار سفارش دهنده‌ی آن بسیار سریع تر در بین رقبا قد علم کند و مردم هم این روش از تبلیغات را بسیار مطمئن تر و قابل اعتماد تر از سایر روش‌ها می‌دانند.

رپورتاژ برای هر کسب و کاری مناسب است اما برای کسب و کار یا خدماتی که تازه تاسیس هستند تاثیر فوق العاده‌ای دارد زیرا با این روش می‌توان اعتماد مشتریان محتاط را جلب کرد و تصویری خوبی از خود در ذهن آنان ایجاد کرد. مشتریان امروز با انبوهی از خدمات مواجه اند و به راحتی می‌توانند از صدها ارائه دهنده خدمت هر بار یکی را برگزینند اما شما با جلب اعتماد از این طریق می‌توانید آن‌ها را به سمت خود بکشانید و با ارائه خدمت مناسب آن‌ها را به مشتری دائمی خود تبدیل کنید . در واقع انجام این کار در دنیای امروزی یکی از پیچیده ترین روش‌های جلب مشتری است که شما با انتشار رپورتاژ آگهی با سادگی آن را انجام می‌دهید.

اگر هنوز هم در رابطه با رپورتاژ آگهی دچار ابهاماتی هستید، پیشنهاد می‌کنیم که به این مثال توجه کنید. فرض کنید شما یک رستوران غذاهای دریایی آنلاین دارید اما مشتریان شما کم هستند و یا این که با چنین مشکلی برخورد نکردید و فقط می‌خواهید مشتریان خود را افزایش دهید. اولین نکته‌ای که به ذهن می‌آید این است که شاید جمعیت بسیار زیادی از مردم با اهمیت و ارزش غذایی غذاهای دریایی آشنا نیستند و به همین خاطر تمایل چندانی به خوردن غذاهای دریایی ندارند. مدیر بازاریابی شما ، پیشنهاد می‌کند که برای بهبود این وضعیت یک رپورتاژ بنویسید. رپورتاژ شما به صورت یک داستان و یا یک روایت مزایای استفاده از غذاهای دریایی را برای مخاطبین شرح می‌دهد و با بیان انواع و اقسام غذاهای دریایی که به مزاج مردم ما سازگار است ، به همراه چندین عکس زیبا اقدام به معرفی غذاهای دریایی می‌کند و در نهایت به گونه‌ای به رستوران شما اشاره خواهد کرد که مخاطبین متوجه تبلیغات نهفته در آن نشده و در عوض به سوی رستوران شما سوق داده شوند.

رپورتاژ خبری و دیجیتال مارکتینگ

انواع رپورتاژ آگهی

رپورتاژ از قدیم تا به امروز شکل‌های متفاوتی داشته است. برای مثال در سال‌های ابتدایی پیدایش به صورت یک کاتالوگ ، مقاله‌ای در مجله و روزنامه انتشار می‌یافت. بعدها به صورت برنامه‌های تلویزیونی بود و در این سالها با رواج اینترنت به صورت یک مقاله یا پست در سایت‌ها درآمد. رپرتاژ اینترنتی به دلیل این که دارای تصاویر و فیلم بوده و ساختار پویا دارد بسیار مورد توجه مخاطبین قرار گرفته است.

تاثیر رپورتاژ آگهی در بهینه سازی سایت

اگر تا به حال فکر می‌کردید که رپورتاژ آگهی فقط یک آگهی است که شما را به مخاطبین معرفی می‌کند، اشتباه کرده‌اید! رپورتاژ آگهی تاثیر بسیاری بر سئوی سایت شما خواهد داشت. در رپورتاژ اصولا چندین لینک به سایت سفارش دهنده داده می‌شود که برخی از آنان به صورت follow بوده و برخی نیستند و همین نکته برای افزایش رتبه شما در گوگل بسیار مهم و حیاتی است. الگوریتم‌های بهینه سازی جدید گوگل نشان می‌دهند که سایتی که از آن لینک دریافت می‌کنید، هر چه معتبرتر و پربازدیدتر باشد، در ارتقاء رتبه شما تاثیر بسیار بیشتری خواهد داشت. بنابراین نکته بسیار مهم این است که از کدام وبسایت‌ها لینک دریافت می‌کنید لذا انتخاب سایت انتشار دهند رپورتاژ بخش دیگری از ماجراست که باید در مورد آن هم تحقیق و بررسی دقیقی انجام دهید. البته این روزها به لطف وجود وبسایت‌های ارائه رپورتاژ ، انجام این کار توسط خود شما لازم نیست! آن‌ها خود همه‌ی این مراحل را برای شما انجام می‌دهند. نکته مهم‌تر این که تبلیغات معمولی دارای مدت زمان مشخصی هستند که پس از آن برداشته می‌شوند اما مزیت رپورتاژ آگهی این است که مانند یک پست معمولی در وبسایت مورد نظرتان منتشر شده و هرگز پاک نمی‌شود و بعد از مدتی در آرشیو سایت قرار گرفته و می‌توان آن را مشاهده کرد.

ارتباط سئو و رپورتاژ اگهی

جمع بندی

حال زمان جمع بندی فرا رسیده است. بالاخره رپورتاژ آگهی انجام دهیم یا خیر؟ باید به شما بگوییم که این روزها سایت‌های بسیاری هستند که این کار را انجام می‌دهند حتی برند‌ها و شرکت‌های بسیار مطرح در سراسر جهان پس چه بهتر که شما هم همین کار را انجام دهید. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که برای نخستین بار نباید کمپین رپرتاژ گسترده ای ایجاد کنید زیرا ممکن است گوگل متوجه این موضوع شود و سایت شما را به این دلیل جریمه کند. بهتر است هر ماه یا هر دو ماه یکبار در یک سایت معتبر اقدام به انتشار رپورتاژ آگهی کنید. البته شیوه نگارش و تعداد لینک‌هایی که از طریق ریپورتاژ آگهی دریافت می‌کنید بسیار مهم است و باید آنها را مد نظر قرار دهید که البته اگر از سایت‌های ارائه دهنده رپورتاژ استفاده می‌کنید آن‌ها شما را در این راه راهنمایی و هدایت می‌کنند. شما با استفاده از رپورتاژ آگهی با یک تیر دو نشان خواهید زد زیرا همانطور که می‌دانید هزینه برای تبلیغات و هزینه برای سئو و بهینه سازی سایت جداست و می‌تواند بسیار زیاد باشد که تامین هزینه آن برای کسب و کارهای تازه تاسیس سخت است اما با رپورتاژ آگهی علاوه بر این که کار تبلیغات را انجام می‌دهید، با دریافت لینک از وبسایت‌های معتبر ، رتبه وبسایت خود را بهبود می‌بخشید و بیشتر دیده می‌شوید.