0939-131-1372 danesh.tec@gmail.com
بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا چیست؟

بازاریابی محتوا که خود شاخه ای از دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی اینترنتی است مبحثی است که در این نوشتار از سایت انیکا قصد داریم تا شما را با آشنا کنیم و روش‌های افزایش بازدید و فروش محصول از طریق این نوع از بازاریابی را برای شما روشن کنیم. اما در ابتدا باید بتوانیم تعریف دقیقی از همه‌ی این مفاهیم داشته باشیم. در ابتدا شما بایستی با مفهوم بازاریابی اینترنتی آشنا شوید و تفاوت آن را با دیجیتال مارکتینگ درک کنید.

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

عمر بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ به دو دهه اخیر باز می‌گردد. این بخش در واقع زیرمجموعه‌ای از مدیریت بازاریابی و مدیریت تبلیغات است. یکی از سایت های سرشناس در حوزه بازاریابی دیجیتال برای تعریف دیجیتال مارکتینگ می‌گوید که این مضمون یک چتر مفهومی است. یعنی برای این که بتوانیم دیجیتال مارکتینگ را تعریف کنیم، بایستی تکنیک‌ها و ابزارهای آن را بشناسیم تا به مفهوم آن پی ببریم. اما برای این که این موضوع تا حدودی روشن شود، می‌توانیم این تعریف را برای آن در نظر بگیریم:

دیجیتال مارکتینگ در واقع تعدادی ابزار و فعالیت برای بازاریابی محصول است که در پلتفرم‌های دیجیتالی مانند اینترنت ، وب ، موبایل، دی وی دی  و … مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

بازاریابی اینترنتی چیست؟

در واقع به هر روشی که در فضای آنلاین برای معرفی بیشتر سایت ، برند، کسب کار و … به کار گرفته می‌شود، بازاریابی اینترنتی با بازاریابی آنلاین می‌گویند. یکی از مهم‌ترین نکات در بازاریابی آنلاین این است که حتما ابزارهای به کار گرفته شده برای بازاریابی در فضای آنلاین و بستر اینترنتی باشد. یا به تعبیری دیگر ، ایجاد ارتباط با مشتری با استفاده از ابزارهای آنلاین. در واقع بازاریابی آنلاین همان اهداف بازاریابی سنتی را با ابزارهای مدرن پیگیری می‌کند.

تفاوت بازاریابی اینترنتی با بازاریابی دیجیتال ( دیجیتال مارکتینگ) چیست؟

دیجیتال مارکتینگ مفهوم کلی تری است زیرا به معنی استفاده از ابزارها و بسترهای دیجیتالی آنلاین و آفلاین برای بازاریابی است. در واقع تنها بخشی از دیجیتال مارکتینگ که از اینترنت و فضای آنلاین برای انتقال پیام استفاده می‌کند، بازاریابی اینترنتی نام دارد . برای مثال اگر حین بازاریابی از نرم افزاری استفاده کنید که نیاز به اتصال به اینترنت نداشته باشد، این فعالیت بازاریابی اینترنتی نامیده نمی‌شود.

بازاریابی دیجیتال شامل 7 شاخه اصلی زیر است:

 • سئو یا بهینه سازی برای موتورهای جستجو  (SEO)
 • بازاریابی موتورهای جستجو یا SEM
 • بازاریابی محتوایی (Content marketing)
 • بازاریابی شبکه های اجتماعی (Social Media Marketing)
 • تبلیغات کلیکی یا PPC
 • بازاریابی وابسته یا همکاری در فروش(Affiliate Marketing)
 • بازاریابی ایمیلی (Email Marketing)

بازاریابی محتوایی چیست؟

بازاریابی محتوایی یکی از مهم‌ترین زیرمجموعه‌های بازاریابی دیجیتال است. نکته جالب در این مورد این است که بازاریابی محتوایی با این که یک اصطلاح جدید در این حوزه است، با این حال استفاده از آن تازه نیست. مثال‌های زیادی از بازاریابی محتوایی را می‌توان حتی در صد سال پیش هم دید. اگر بازاریابی محتوایی در بستر وب و اینترنت انجام شود، می‌توان آن را زیرمجموعه‌ای از بازاریابی آنلاین دانست.

ساده ترین تعریف از بازاریابی محتوایی

در واقع بازاریابی محتوایی بخشی از پلن بازاریابی شماست که سعی بر نشر محتوای کاملا ارزشمند ، مرتبط و متمرکز دارد. هدف از بازاریابی محتوایی جذب مشتری جدید و حفظ مشتریان قبلی است. هر چه که محتوای تولید شده دارای ارزش و اعتبار بیشتری باشد و بیشتر به درد کاربران بخورد، جذب و حفظ کاربران سریع تر و ساده تر انجام می‌شود.

نکته‌ای که در این میان باید بدان توجه داشت این است که است که واژه‌ی بازاریابی در عبارت « بازاریابی محتوا » نسبت به آنچه که در بازاریابی مدیریتی می‌دانیم ، حوزه محدود تری را شامل می‌شود. به طور دقیق‌تر بازاریابی در این جا بیشتر به معنی فروش قرابت دارد.

تعریفی که جو پولیتزی ( از اولین افرادی که از بازاریابی محتوا استفاده کرد) از بازاریابی محتوا ارائه کرد چنین بود:

بازاریابی محتوایی یک پروسه در کسب و کار است که به تولید محتوای جذاب و قانع کننده می‌پردازد. در این پروسه توزیع محتوا و جذب مشتری نیز انجام می‌شود. در واقع این کار نوعی برانگیختن مشتری برای انجام کارهای سود آور است.

دمین رایان یکی دیگر از متخصصان حوزه دیجیتال مارکتینگ ، بازاریابی محتوایی را نوعی رفع نیاز سریع مشتری به اطلاعات می‌داند که این کار منجر به ایجاد ارزش در او می‌گردد. یعنی مشتری بدون هیچ گونه فشاری برای خرید ، درگیر محصول می‌شود.

در این جا چند نمونه مثال از بازاریابی دیجیتال را مشاهده می‌کنید:

 • بروشور یا کتابچه ای که درباره یک محصول توضیح می‌دهد.
 • پادکست‌های یک روانشناس یا مشاوره خانواده برای راهنمایی کاربران به صورت رایگان
 • یک قسمت ویدئوی رایگان از مجموعه آموزشی
 • و … .

بازاریابی محتوایی چیست؟

چرا استفاده از بازاریابی محتوایی رایج شده است؟ کاربران چرا به آن علاقه نشان داده اند؟

شاید برای شما هم این سوال به وجود آمده باشد که با وجود حضور بازاریابی محتوایی از سالیان پیش ، چرا این نوع از بازاریابی اخیرا بسیار مورد توجه قرار گرفته است؟

 • هزینه انتشار کاهش یافته است: اگر زمانی که اینترنت رواج نداشت، قصد انتشار یک آگهی 1 دقیقه‌ای در رسانه‌های قدیمی مانند تلویزیون و رادیو داشتید، باید هزینه‌ی به مراتب بیشتری را پرداخت می‌کردید تا الان. در حال حاضر هر فردی می‌تواند برای خود یک ناشر باشد. عضویت در شبکه‌های اجتماعی رایگان است و ساختن یک سایت هم هزینه هنگفتی نیاز ندارد.
 • میانگین دسترسی به اینترنت ، کامپیوتر و موبایل افزایش یافته است: اگر به 20 سال پیش فکر کنید، افراد کمی بودند که به اینترنت ، کامپیوتر و موبایل دسترسی داشتند. یعنی اگر در آن زمان تولید کنندگان محتوا فقط وب را هدف خود قرار می‌دادند، در واقع تنها بخش کوچکی از بازار را در اختیار داشتند.
 • هزینه هنگفت تولید محتوا در رسانه‌های قدیمی: رسانه‌های سنتی مانند رادیو و تلویزیون بسیار گران هستند. در حالی که با ظهور موبایل‌های هوشمند و رواج استفاده از اینترنت بازدهی آن‌ها هم کم شده است.

بازاریابی محتوا با تبلیغات چه تفاوتی دارد؟

اگر تا به این جا فرق بین تبلیغات و بازاریابی محتوایی را متوجه نشده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم که حتما این بخش را بخوانید.

یکی از مهم‌ترین فرق‌های تبلیغات و بازاریابی محتوایی این است که تبلیغات حالت تهاجمی دارد و کاربران علاقه زیادی به مطالعه یا مشاهده‌ی آن ندارند اما بازاریابی محتوایی به گونه‌ای است که مخاطب را به سوی خود جذب می‌کند و در واقع کاری می‌کند که کاربران به دنبال آن بروند و با محصول درگیر شوند. از سویی دیگر محتوا در بازاریابی محتوا در رسانه‌های منتشر کننده‌ی آن پخش می‌شوند اما همانطور که می‌دانید، تبلیغات همواره در رسانه‌های دیگر پخش می‌شوند.

چرا باید بازاریابی محتوا انجام دهید؟

تولید محتوا فواید زیادی دارد؛ برای مثال شما با بازاریابی محتوایی می‌توانید ترافیک وبسایت خود را افزایش دهید، لید (دسته ای از افراد که به هر دلیلی به محصول شما علاقه نشان می‌دهند)  تولید کنید ، فروش خود را بالا ببرید، کاربران وفادار بیشتری پیدا کنید و … . در این جا به تفصیل توضیح خواهیم داد که چرا باید از بازاریابی محتوا برای پیشرفت کسب و کارتان استفاده کنید.

 • به وجود آمدن اعتماد در کاربر

هر چه که محتوایی که تولید می‌کنید، ارزشمند‌تر و مفیدتر باشد ، احتمال اعتماد بیشتر مشتری و در نهایت خرید از سوی او نیز افزایش می‌یابد. اما همانطور که می‌دانید برای انجام یک بازاریابی محتوایی تاثیر گذار ، باید نهایت دقت را در تولید آن داشت. همیشه پیش از تولید محتوا به این سوالات فکر کنید:

 • قرار است این محتوا را چه کسی بخواند؟
 • چرا باید مخاطب به آن توجه کند و چه سودی برای او خواهد داشت و کدام نیاز او را برآورده خواهد کرد؟
 • چگونه یک محتوای خاص و ارزشمند به وجود آورم؟
 • محتوا از چه نوعی باشد؟ مقاله، فیلم ، پادکست و … .
 • این محتوا چه زمانی باید منتشر شود ؟

هنگامی که شما محتوای خوب و منحصر به فردی را در اختیار کاربران قرار می‌دهید، دیدگاه کاربران نسبت به شما عوض خواهد شد. آن‌ها با مجموعه‌ای برخورد می‌کنند که نیازهای او را به رایگان برطرف می‌کند پس چه بهتر که در مواقع نیاز از آنان بهره ببرند.

 

بازاریابی محتوایی

 • ایجاد شناخت از برند

هنگامی که کاربران با نیازی مواجه شوند چه چیزی بهتر از این که نام برند شما را به خاطر آورند؟ در واقع یکی از اهداف مهم بازاریابی محتوا این است که برند شما شناخته شود. هر چه که محتوای تولیدی بهتر باشد، مخاطبین علاقه بیشتری به آن نشان خواهند داد و در نهایت همین نشان دهنده تخصص یک شرکت یا یک مجموعه می‌باشد. بازاریابی محتوایی به اشکال مختلفی قابل ارائه است مانند:

 • پادکست‌های شنیدنی
 • ویدئو‌های جالب
 • اینفوگرافیک
 • مقالات مفید
 • و … .

اما چگونه می‌توان میزان بازدهی این روش را اندازه گیری کرد؟ البته که این کار سختی است اما با برخی از روش‌ها می‌توان این کار را انجام داد مانند:

 • بررسی ترافیک سایت
 • بررسی تعداد منشن ها در شبکه های اجتماعی
 • بررسی میزان جست و جو درباره برند
 • استفاده از نظرسنجی ها

بازاریابی برند

 • بهینه سازی سایت در موتورهای جست و جو یا بهبود سئو

هر چه که بیشتر به اصول سئو توجه کرده و الگوریتم‌های موتورهای جست و جو را مورد بررسی قرار دهید، متوجه خواهید شد که آن‌ها علاقه زیادی به محتوای یونیک و خاص دارند. بنابراین اگر شما محتوای غنی در بازاریابی محتوایی تولید کنید، در واقع با یک تیر دو نشان زده‌اید. از سویی کاربران را به خواندن آن مشتاق تر می‌کنید و از سویی دیگر به موتورهای جست و جو می‌گویید که لیاقت رتبه‌های بالاتری را دارید! شما از طریق بازاریابی محتوایی به بهبود سئو سایت خود هم کمک زیادی کرده اید.

 • افزایش Lead

افزایش اعتماد مخاطبین یکی از مهم‌ترین اهداف است اما از آن مهم‌تر تولید Lead  (دسته ای از افراد که به هر دلیلی به محصول شما علاقه نشان می‌دهند) می‌باشد. تولید محتوای خوب و بازاریابی از این طریق سبب می‌شود که افرادی که حتی هیچ آشنایی با شما و کسب و کارتان ندارند، شما را پیدا کنند. حتما می‌توانید درک کنید که تبدیل بازدیدکنندگان معمولی سایت به Lead و در نهایت خریدار چقدر می‌تواند برای شما و کسب و کارتان مهم و حیاتی باشد. این کاری است که بازاریابی محتوایی می‌تواند برای شما انجام دهد.

 • جذب مخاطبینی که واقعا خریدار هستند

همانطور که پیشتر گفتیم پرورش Lead بسیار مهم و حیاتی است اما اگر آن‌ها خریدار واقعی نباشند ، سود زیادی برای شما نخواهند داشت. یکی از مهم‌ترین نکات در بازاریابی محتوا این است که تنها افرادی که واقعا علاقه مند به خرید از شما هستند، کلیدواژه مربوطه را در گوگل و سایر موتورهای جست و جو سرچ می‌کنند و مطلب مورد نظر را کامل می‌خوانند. آن‌ها به دنبال یک محتوای تخصصی درباره موضوع مورد نظر خود هستند و هر چه محتوا حرفه‌ای تر باشد، بیشتر به سمت آن جذب خواهند شد.

 • تدارک قیف فروش با محتوای عالی

اگر بخواهیم به فرایند یک خرید دقت کنیم، متوجه خواهیم شد که در ابتدا کاربر احساس نیاز می‌کند. او در می‌یابد که مشکلی دارد و باید برای آن راه حلی بیابد. او برای این کار مشکل خود را در گوگل سرچ می‌کند. بعد از این کار وبسایت یا وبلاگ شما را یافته و محتوای تولید شده‌ی شما را می‌خواند. سپس برای مثال یک ویدئو از سایت شما را مشاهده می‌کند و یا یک کتابچه الکترونیکی در رابطه با آن موضوع از سایت شما دانلود می‌کند. تا به این جای کار شما خوب پیش رفته اید و احتمالا بخش زیادی از اعتماد کاربر را از آن خود کرده اید. پس از این کار مخاطب سعی می‌کند تا اندکی بیشتر مشکل خود را بررسی کند و پس از مقایسه شما با موارد دیگر به شما اعتماد کرده و می‌پندارد که شما می‌توانید مشکل او را حل کنید. سپس کاربر پس از تامل درمی‌یابد که از خدمات شما استفاده کند یا محصول شما را بخرد. در این جا شما توانستید با ارائه یک محتوای خوب و کارآمد یک مشتری را به مشتریان خود اضافه کنید.

بازاریابی محتوا

 • بیشتر دیده شدن با اشتراک گذاری مطالب شما توسط کاربران در شبکه های اجتماعی یا ایمیل

محتوای خوب و مفید که بتواند برای کاربران هیجان انگیز و کارآمد باشد، سبب می‌شود که آن‌ها مطالب شما را با دوستانشان در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذارند. هر چه که محتوای شما جالب تر باشد تعداد این فورواردها و اشتراک گذاری‌ها بیشتر خواهد شد و این یعنی سود بیشتر و دیده شدن بیشتر برای شما.

 • بازگشت مخاطب به سایت شما

متاسفانه وبسایت ها مانند مغازه‌ها و شرکت‌ها نیستند که رفت و آمد بین آن‌ها یا جست و جو در آن‌ها سخت و زمان بر باشد. کاربران دنیای اینترنت به سادگی هر چه تمام تر بین وبسایت‌ها جا به جا می‌شوند. اگر شما نتوانید محتوای صحیحی را ارائه دهید احتمالا آن‌ها هیچ گاه به سایت شما بازنگردند. اما بیایید برعکس فکر کنیم. اگر محتوای صحیح ، جذاب و کارآمدی داشته باشید، کاربران پس از مشاهده محتوای شما و خروج از سایت قطعا برای دفعات بعدی نیز سایت شما را انتخاب می‌کنند و اگر کسی به دنبال مطلبی باشد ، شما را به آنها پیشنهاد می‌کنند. این مورد به شدت به نفع شما خواهد بود و از سویی دیگر به بهبود سئوی شما هم کمک می‌کند.

 • تولید محتوای خوب و بازاریابی محتوایی تنها بازاریابی محتوایی نیست!

شاید این جمله برای شما عجیب باشد اما باید توجه داشته باشید که شما با بازاریابی محتوایی چندین کار را با هم انجام می‌دهید و به بسیاری از استراتژی‌های بازاریابی دیگرتان نیز کمک می‌کنید. چه چیزی می‌تواند از این بهتر باشد؟ در واقع شما با تولید محتوای خوب علاوه بر بهبود سئو سایت خود ، بازاریابی شبکه‌های اجتماعی را هم به خوبی انجام خواهید داد.

حال که فواید و سودآوری بازاریابی محتوایی را برای شما روشن کردیم، به شما یاد خواهیم داد که چگونه فرایند بازاریابی محتوایی را مدیریت کنید:

 • هدف خود از بازاریابی محتوایی را مشخص کنید: قبل از هر چیزی روی یک کاغذ هدف خود را از این کار بنویسید. این کار باعث خواهد شد تا راه برای شما روشن شود و تهیه یک پلن دقیق آسان تر شود.
 • نوع کاربران خود را در نظر بگیرید: محتوای تولیدی به درد کدام قشر از جامعه و با چه نیازهایی می‌خورد؟ اگر می‌خواهید موفق شوید باید به فکر کاربران خود باشید. اگر به تازگی می‌خواهید بازاریابی کنید پیشنهاد می‌کنیم که ابتدا کاربران خود را مشخص کرده و سپس محتوای ارزشمند خود را تولید کنید. اما اگر یک بازاریاب با سابقه است هستید احتمال دارد که هدف شما با حالت عادی متفاوت داشته باشد. در این صورت کارهای دیگری را باید انجام دهید.
 • سیستم مدیریت محتوا را مشخص کنید: استفاده از سیستم‌های مدیریت محتوا سبب خواهد شد تا کار مدیریت محتواها ساده تر شود. شما می‌توانید از HubSpot، CoSchedule و WordPress استفاده کنید. در این میان استفاده از وردپرس بین ایرانی‌ها رایج تر است. شما هم می‌توانید از این سیستم مدیریت محتوا استفاده کنید که اکثر امکانات آن رایگان می‌باشد.

5- فردی را برای تولید محتوا استخدام کنید: همانطور که می‌دانید تولید محتوا زمانبر است لذا شما به چند نفر برای انجام این کارها نیاز دارید. یک وبلاگنویس که مقالات و محتوای مورد نظر را انجام می‌دهد و البته تولید محتوا را با توجه به اصول بهینه سازی انجام می‌دهد. دقت داشته باشید که تولید محتوا بدون توجه به بهینه سازی سود چندانی نخواهد داشت. نفر بعدی که به آن نیاز دارید یک مدیر برای شبکه های اجتماعی است. کارشناس سئو و طراح نیز یکی دیگر از آن افرادی است که به آن‌ها نیاز خواهید داشت.

 • ایده پردازی کرده و طبق آن نوع محتوای خود را مشخص کنید: برای ایده پردازی می‌توانید از ابزارهایی مانند HubSpot’s Website Grader ، Blog idea generator ، Feedly و … یکی از بهترین روش‌ها برای پیدا کردن ایده هستند. به همین خاطر بهتر است درباره آن‌ها بیشتر بدانید . برای مثال Blog idea generator ابزاری است که شما می‌توانید با وارد کردن یک تا سه واژه ایده‌های زیادی را درباره موضوع مورد نظر خود بیابید. پس از مشخص شدن نوع ایده باید طبق آن نوع محتوا را مشخص کنید. برای مثال یک کتاب الکترونیکی ، اینفوگرافیک ، پست وبلاگ ، ویدئو ، پادکست و … .
 • انتشار محتوا : زمان مناسبی برای انتشار محتوا در نظر بگیرید و آن را در موتورهای جست و جو ، شبکه های اجتماعی مختلف ، ایمیل و … منتشر کنید. اما این پایان کار نیست. شما باید برای انتشار محتواهای بعدی زمانبندی داشته باشید. مثلا روز کتابخوانی می‌توانید زمان مناسبی برای انتشار یک کتاب الکترونیکی باشد.

بازاریابی محتوا

 

سخن پایانی: ما در این نوشتار سعی کردیم تا یک دستگرمی درباره بازاریابی محتوایی داشته باشیم. همانطور که مشاهده کردید بازاریابی محتوایی باید همراه برنامه ریزی دقیق و حساب شده باشد تا سود رسانی داشته باشد. در مقالات بعدی سعی خواهیم کرد هر یک از مراحل تولید محتوا را به تفصیل بیان کنیم.