0939-131-1372 danesh.tec@gmail.com
بازاریابی شبکه‌های اجتماعی چیست؟

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی چیست؟

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی یا همان SMM مخفف عبارت Social Media Marketing است که معنای واضحی داشته و شاید تعریف کردن این که شبکه های اجتماعی چیست، بی مورد باشد! زیرا همه ما به نحوی حداقل یکی از این شبکه‌های اجتماعی را برای خودمان استفاده می‌کنیم. فیس بوک، اینستاگرام، لینکدین، توییتر و … از جمله معروف ترین و پرکاربردترین آن‌ها در ایران هستند. رشد شبکه‌های اجتماعی خیلی سریع تر از هر چیز دیگری بوده اند. حتی اینترنت هم زمان بیشتری طول کشید تا در میان عموم افراد شایع شود اما شبکه‌های اجتماعی خیلی سریع در زندگی همه ما جا باز کردند. از سویی دیگر شبکه های اجتماعی تاثیر غیر قابل انکاری در مارکتینگ داشته است. ممکن است ندانید که شما هر روز با حجم وسیعی از پروژه‌های بازاریابی شبکه‌های اجتماعی روبرو هستید بدون این که خود متوجه این موضوع باشید.

در این نوشتار از آژانس تبلیغاتی انیکا سعی خواهیم کرد شما را با مبحث بازاریابی شبکه‌های اجتماعی آشنا کنیم. اما پیش از آن لازم است تا مواردی را در رابطه با دیجیتال مارکتینگ بدانیم. البته در پست‌های قبلی توضیحات مفصلی در رابطه با دیجیتال مارکتینگ ارائه دادیم اما برای یادآوری چند خطی از دیجیتال مارکتینگ را مرور می‌کنیم.

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

اگر بخواهیم بدون حاشیه اضافی بگوییم که دیجیتال مارکتینگ ( بازاریابی دیجیتال ) چیست می‌توان از این جمله استفاده نمود:

هر کاری که در فضای دیجیتال برای تبلیغات، معرفی و تلاش برای فروش محصول یا معرفی برند انجام می‌شود را دیجیتال مارکتینگ می‌گوییم. دیجیتال مارکتینگ زیرمجموعه‌های بسیاری دارد که ما سعی خواهیم کرد همه آن‌ها را در پست‌های جداگانه به طور مفصل توضیح دهیم.

*نکته: برخی بازاریابی دیجیتال و بازاریابی اینترنتی را مفاهیم مشابه می‌دانند. اما باید توجه داشته باشیم که بازاریابی اینترنتی تنها یک نوع از بازایابی دیجیتال است.

بازاریابی دیجیتال شامل 7 شاخه اصلی زیر است:

 • سئو یا بهینه سازی برای موتورهای جستجو  (SEO)
 • بازاریابی موتورهای جستجو یا SEM
 • بازاریابی محتوا (Content marketing)
 • بازاریابی شبکه های اجتماعی (Social Media Marketing)
 • تبلیغات کلیکی یا PPC
 • بازاریابی وابسته یا همکاری در فروش(Affiliate Marketing)
 • بازاریابی ایمیلی (Email Marketing)

در پست‌های پیشین سعی کردیم تا شما را با بازاریابی محتوا آشنا کنیم و به طور مفصل توضیحاتی را ارائه دادیم. اینک می‌خواهیم شما را با بازاریابی شبکه های اجتماعی کنیم. موضوعی که مدت زیادی از عمر آن نمی‌گذرد اما به شدت ذائقه خرید کاربران را تحت تاثیر خود قرار داده است. پس با این نوشتار از سایت انیکا همراه باشید.

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی چیست؟

بازاریابی از طریق شبکه‌های اجتماعی یعنی افزایش بازدید سایت و به تبع آن  افزایش ترافیک ورودی از طریق شبکه‌های اجتماعی . در تعریفی دیگر می‌توان گفت که بازاریابی شبکه‌های اجتماعی یک پروسه برای تولید محتوا برای انتشار در شبکه های اجتماعی است به طوری که بتوان به سرعت بیشترین مخاطب را جلب کرد.

در واقع بازاریابی شبکه های اجتماعی یکی از مهمترین و بهترین روش‌های بازاریابی دیجیتال می‌باشد. نکته قابل توجه در این زمینه این است که با رواج استفاده از شبکه های اجتماعی سبب شد تا بازاربابی دیجیتال قدم به عرصه جدیدی بگذارد.

یکی از اصول مهم در امر بازاریابی این است که باید در ابتدا از خود پرسید مردم کجا هستند؟ پاسخ این سوال هر چه که باشد ، آنجا محل مناسبی برای تبلیغات کسب و کار شماست. با افزایش تعداد کاربران در شبکه‌های اجتماعی ، بازاریابی در این بسترها به یک امر حیاتی و مهم تبدیل شده است. به طوری که در صورت چشم پوشی از این اصل ، بازماندن از عرصه پرشتاب رقابت حتمی است.

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی چیست؟

تعداد شبکه‌های اجتماعی بسیار زیاد است از جمله فیس بوک ، اینستاگرام ، پینترست ، ردیت ، لینکدین ، توئیتر و … . هر کدام از این موارد همگی نام شبکه اجتماعی را به خود اختصاص داده اند اما ساختار و کارکرد متفاوت هر کدام سبب شده است تا اکثر افراد از چند تا از آن‌ها استفاده کنند. پس برنامه ریزی و سرمایه گذاری روی همه این شبکه ها ضروری به نظر می‌رسد.

امروزه دیگر تبلیغات از طریق رادیو ، تلویزیون ، کاتالوگ‌های تبلیغاتی و … کارآمد به تنهایی کارآمد نیستند. به همین خاطر باید به بسترهای تازه متولد شده مانند شبکه های اجتماعی توجه بیشتری کنید. یکی از اصول مهم در بازاریابی مدرن این است که مشتری، مشتری می‌آورد. به همین خاطر شما باید در ابتدا با یک برنامه ریزی صحیح و به طور کاملا صادقانه کسب و کار خود را به کاربران معرفی کنید. شما بایستی این روند را تا جایی ادامه دهید که حس صداقت خود را به کاربران خود اثبات کنید.

چرا باید بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی را انجام دهیم؟

شبکه‌های اجتماعی و موتورهای جست و جو رابطه تنگاتنگی با یکدیگر دارند. ساخت لینک در شبکه‌های اجتماعی و فعالیت در آن‌ها تاثیر به سزایی در بهبود بهینه سازی سایت دارند. یک تحقیق در آمریکا نشان داده است که 53 درصد از آمریکایی‌ها که برندی را در شبکه‌های اجتماعی دنبال می‌کنند، نسبت به آن برند و محصولات آن حس وظیفه شناسی بیشتر و بهتری دارند.  اما اهداف بازاریابی شبکه های اجتماعی چیست؟

 • شناخته شدن کسب و کار و برند

چند میلیاد نفر به طور روزانه از شبکه‌های اجتماعی مانند فیس بوک ، توییتر، یوتیوب، لینکدین و …. استفاده می‌کنند. هر چه که شما فعالیت دقیق، حسابشده و بهتری در شبکه‌های اجتماعی داشته باشید قطع به یقین مشتریان بالقوه و وفادار بیشتری پیدا خواهید کرد. رواج شبکه‌های اجتماعی سبب شده است تا هر فردی بتواند در آن ایده ها ، تجارب ، محصولات و کسب و کار خود را به راحتی به اشتراک گذارد.

 • پیدا کردن مشتریان وفادار

بیشتر مردم قبل از خرید هر محصولی می‌خواهند که با شرکت مورد نظر بیشتر آشنا شوند و اطلاعات کسب کنند و اگر موفق به انجام این کار نشوند در تصمیم خود تجدید نظر خواهند کرد. شبکه‌های اجتماعی یک از اولین بستر‌هایی است که مشتریان اقدام به جست و جوی اطلاعات در آن می‌کنند. پس بسیار مهم است که شما بتوانید از طریق شبکه‌های اجتماعی یک فضای کامل و جامع برای معرفی خود و کسب و کارتان ایجاد کنید به نحوی که آنان را متقاعد کرده که شما در این زمینه متخصص هستید.

 • ایجاد یک اجتماع

وقتی که شما یک پست در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارید قطعا با کامنت‌هایی مواجه خواهید شد ( البته دریافت کامنت و اظهار نظر کاربران ارتباط مستقیمی با کیفیت مطالب منتشر شده‌ی شما دارد) . همانطور که کاربران برای شما کامنت می‌گذارند و شما هم به شیوه‌ای صحیح به سوالات و نظرات آن‌ها پاسخ می‌دهید، منجر به ایجاد نوعی علاقه مندی و تعلق خاطر در آن‌ها نسبت به خودتان و کسب و کارتان خواهید شد. آن‌ها پس از دیدن توجه شما سایر پست‌هایتان را دنبال می‌کنند و چه بسا که آن‌ها را به اشتراک می‌گذارند. وقتی این پروسه برای تعداد زیادی از افراد رخ دهد در واقع شما با مجموعه‌ای از طرفدارانتان مواجه خواهید شد که وفاداری زیادی نسبت به شما و کسب و کارتان دارند.

 • شناخت بهتر از مشتری

با انتشار محتوا و توجه به بازخوردهای مشتریان و کاربران می‌توانید متوجه سلیقه ، خواسته و نیاز آن‌ها شوید. هر چه قدر که بیشتر از نیاز آنها آگاه شوید تعامل بیشتری بین شما و آن‌ها شکل گرفته و رضایت کاربران افزایش خواهد یافت. شما می‌توانید در شبکه‌های اجتماعی از آن‌ها نظرخواهی کنید، سوال بپرسید و صحبت کنید. هر چه که این تعامل گسترش پیدا کند، شما به نتایجی دست خواهید یافت که منجر به افزایش درآمد و بهبود کسب و کارتان خواهد شد.

 • در ذهن مشتریان بمانید

یک موسسه به نام Pew در این رابطه تحقیقات جالبی انجام داده است. در این تحقیق اشاره شده است که اکثر افراد حداقل یک بار از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند. اگر شما بتوانید به طور منظم ( نه به تعداد زیاد و نه کم) در شبکه‌های اجتماعی فعالیت داشته و پست منتشر کنید، می‌توانید در خاطر کاربران بمانید. در نتیجه هنگامی که به نیازی برخورد داشتند که به نحوی با نوع کسب و کار شما در ارتباط باشد، حتما شما را به خاطر خواهند آورد.

 • ترافیک وب سایت خود را افزایش دهید

اگر به دنبال این هستید که میزان ترافیک و کاربران سایت خود را افزایش دهید، استفاده از بازاریابی شبکه‌های اجتماعی یکی از بهترین روش‌ها است. اگر شما بتوانید محتوای عالی و قابل توجهی را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذارید، در آن صورت کاربران برای خواندن مطالب بیشتر به سایت شما مراجعه می‌کنند. در نظر داشته باشید تعداد و کیفیت بالای مطالب منتشر شده توسط شما ارتباط مستقیمی با هدایت کاربران به سوی وبسایت شما دارد.

 • کاهش هزینه‌های بازاریابی

به نظر نمی‌رسد فعالیت در شبکه‌های اجتماعی جز گرفته شدن وقت هزینه بیشتری داشته باشد. طبق آمار ارائه شده توسط هاب اسپات کافی است تنها هفته‌ای 6 ساعت را برای فعالیت در شبکه‌های اجتماعی اختصاص دهید. کافی است روزی یک ساعت را به ایجاد محتوای مناسب و برقراری ارتباط موثر در شبکه‌های اجتماعی اختصاص دهید در این صورت حتما نتیجه خواهید گرفت.

 • افزایش فروش با بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

در کل هدف تمام بازاریابی‌ها افزایش فروش است. اما از جمله مزیت‌های این نوع از بازاریابی این است که بدون هزینه زیاد می‌توانید به فروش قابل توجهی برسید. نوع محصول شما اهمیتی ندارد زیرا به هر حال می‌توانید کاربران خود را در شبکه‌های اجتماعی که علاقه مند به خرید از شما هستند را پیدا کنید. در واقع می‌توان گفت که شبکه‌های اجتماعی بخشی از قیف فروش هستند. شما با استفاده از شبکه‌های اجتماعی می‌توانید یک بازدید ساده را نه تنها به یک فروش بلکه به یک مشتری بالقوه و وفادار تبدیل کنید که برای خرید های بعدی هم از شما استفاده خواهد کرد و در صورت مشاهده کیفیت بالا، شما را به دوستان خود نیز معرفی می‌کند.

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی چیست؟

برای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی از کجا باید شروع کرد؟

همانطور که گفتیم شبکه‌های اجتماعی از لحاظ کارکرد و ساختار با یکدیگر تفاوت های زیادی دارند. به همین خاطر باید به طور کامل با هر یک از شبکه های اجتماعی آشنا شده و مطابق ساختار آن به بازاریابی محتوا بپردازید. در این جا شما را با بازاریابی شبکه های اجتماعی مختلف آشنا خواهیم کرد و مراحل بازاریابی را شرح می‌دهیم.

 • در شبکه های اجتماعی مورد نظر عضو شوید

ابتدا به شکل و شمایل کسب و کار خود توجه کرده و ببینید کدام یک از شبکه‌های اجتماعی برای شما مناسب تر است؟ شما می‌توانید برای انتخاب شبکه‌های مناسب خود به این سوالات پاسخ دهید:

 • به چه دلیل می‌خواهم در این شبکه اجتماعی حضور داشته باشم؟
 • برای حضور و عضویت در آن نیاز به چه چیزهایی دارم؟
 • آیا این شبکه از لحاظ محتوا ، تصاویر و … بهینه است؟
 • نوع کسب و کار من چگونه است؟
 • محصولات من تخصصی هستند یا جزء نیازهای عامه مردم است؟

 

 • مشتری من کیست؟

هر چه که شناخت بیشتری راجع به مشتری خود داشته باشید ، قطعا نتیجه‌ی بهتری حاصل خواهد شد. برای مثال اگر کسب و کار شما در رابطه با محصولات درسی و آموزشی است در این صورت کاربران شما دانش آموزان و والدین آن‌ها خواهند بود. چه بهتر که بتوانید رده سنی دانش آموزان مانند ابتدایی و دبیرستان را هم مشخص کنید تا نتیجه بهتر و پیش بینی دقیق تری داشته باشید. پس انتخاب و مشخص مشتری و کاربران بسیار مهم هستند و اگر اشتباه صورت گیرند، نه تنها بازاریابی شبکه اجتماعی بلکه کل فرایند دیجیتال مارکتینگ شما با شکست مواجه شود.  از جمله سوالاتی که برای مشخص کردن مشتری خود باید بپرسید شامل موارد زیر است:

 • رده سنی مشتریان من چقدر است؟
 • مشتریان من در کجا زندگی می‌کنند؟
 • بیشتر صاحبان چه مشاغلی به سمت کسب و کار من گرایش پیدا می‌کنند؟
 • درآمد مشتریان من چقدر است؟
 • مشتریان من از چه شبکه های اجتماعی استفاده می‌کنند؟

 

 • موقعیت خود را در شبکه اجتماعی مشخص کنید

بعد از آن که حساب کاربری خود را در شبکه اجتماعی مورد نظر ایجاد کنید بایستی موقعیت خود را مشخص کرده و خودتان را در آن جایگاه تثبیت کنید. حضور شما در این شبکه اجتماعی تنها بایستی نشان دهنده و معرف برند و کسب و کار شما باشد. پست های شما باید نشان دهد که مخاطبان با یک گروه حرفه‌ای روبرو هستند. به این نکته توجه داشته باشید که مردم همواره به سوی افرادی جذب می‌شوند که در یک حوزه متخصص هستند . به همین خاطر باید از انتشار محتوا به صورت تصادفی و بی هدف خودداری کرده و همواره محتوایی صحیح و تخصصی را به آنها ارائه کنید. ( برای آشنایی با نحوه بازاریابی محتوایی پیشنهاد می‌کنیم که مقاله بازاریابی محتوایی را در همین سایت مطالعه کنید.)

 • تهیه محتوای جذاب و مناسب

ما در مقاله مربوط به بازاریابی محتوا مطالبی گفتیم که با این قسمت از بازاریابی شبکه‌های اجتماعی همپوشانی زیادی دارد. بسیاری از کسب و کار ها بدون این که مراحل ذکر شده در بخش پیشین را طی کنند، مستقیما به تولید محتوا می‌پردازند به همین خاطر محکوم به شکست هستند. در صورتی که مراحل قبلی به خوبی انجام و مشتری مورد نظر یافته شود بخش تولید محتوا ساده تر خواهد شد. شما باید با توجه به رده سنی کاربر، تحصیلات ، موقعیت شغلی و دیگر عوامل ذکر شده به تولید محتوا بپردازید. محتوای منتشر شده می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد از جمله تصاویر ، ویدئوها ، مطالب در وبلاگ ها ، کتاب‌های الکترونیکی ، پادکست ها ، اینفوگرافیک و … . محتوای تولید شده توسط شما بایستی کیفیت بالایی داشته باشد و آنقدری جذاب باشد که مشتری را وادار به دنبال کردن کند. همواره کیفیت را بر کمیت ارجح دانسته و سعی در تولید محتوایی داشته باشید که برای کاربران مفید بوده و گرهی از کار آنان بگشاید.

 • شاخص کلیدی موفقیت خود را تعیین کنید

به هر حال شما باید متوجه شوید که فعالیت‌های شما در حوزه بازاریابی شبکه های اجتماعی تا چه حدی موفقیت آمیز بوده است. برای این کار فاکتور‌هایی وجود دارد. از جمله این فاکتورها می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • زمانی که کاربران در صفحات وبسایت شما صرف کرده اند
 • تعداد منشن ها
 • نرخ تبدیل
 • تعداد اشتراک گذاری پست شما توسط کاربران
 • تعداد بازدید از پست شما

 

 • استفاده از ابزارهای مدیریت شبکه های اجتماعی

بسیاری از افراد برای انجام هر چه صحیح تر و دقیقتر بازاریابی محتوایی از ابزارهای مدیریت شبکه های اجتماعی استفاده می‌کنند. استفاده از ابزارهای مدیریت بخش زیادی از کارها را برای شما تسهیل خواهد کرد. برای مثال یکی از امکانات آن‌ها امکان زمانبندی پست است. لذا زمانی را برای بررسی بهترین ابزارهای و یادگرفتن نحوه استفاده از آن‌ها اختصاص دهید .

 • مداومت در انجام کار و بررسی برای هر چه بهتر شدن نتیجه

شاید بتوان گفت که مرحله 7 مهم‌ترین و حیاتی ترین مرحله در بازاریابی شبکه‌های اجتماعی است. برخی از افراد برای سنجش و بررسی نتایج خود از روش‌های تجربی استفاده می‌کنند که ممکن است گاها دقیق نباشد و نتایج گمراه کننده‌ای را در بر داشته باشند. یک بازاریاب حرفه‌ای نتایج را با استفاده از ابزار‌های کارآمد بررسی کرده و با تحلیل آن‌ها بهترین عملکرد را در زمان مناسب تعیین می‌کند. یکی از نکات مهمی که باید به آن‌ توجه کنید، این است که هرگز استراتژی خود را ثابت نگه ندارید. دنیای دیجیتال به خصوص شبکه های اجتماعی به طور مداوم در حال حرکت و رشد هستند و شما هم به تناسب آن‌ها باید خود را بروز کرده و برنامه‌ری خود را تغییر دهید تا روند پیشرفت خود را حفظ کنید. در غیر این صورت به طور قطعی از رقبا باز خواهید ماند.

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی چیست؟

 

سخن پایانی: ما در این مقاله سعی کردیم تا یک محتوای کلی در رابطه با بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، اهداف و مزایا  و نحوه انجام آن به شما ارائه دهیم. اما اگر می‌خواهید بدانید که چگونه می‌توان از شبکه‌های اجتماعی مختلف برای بازاریابی استفاده کرد منتظر پست‌های بعدی انیکا باشید.