0939-131-1372 danesh.tec@gmail.com
بازاریابی موتورهای جست و جو

بازاریابی توسط موتورهای جستجو (SEM) چیست؟

از آنجایی که رقابت در دستیابی به رتبه‌های بالای گوگل بسیار سخت و سنگین است، گاه نیاز داریم که از روش‌های هزینه‌داری مانند بازاریابی موتورهای جست و جو (SEM) استفاده کنیم. اگر تا به این جا با سری پست‌های انیکا همراه بوده‌اید، می‌دانید که قصد داریم شما را با روند بازاریابی دیجیتال آشنا سازیم. در پست‌های پیشین به سیستم کسب درآمد از طریق همکاری در فروش ، بازاریابی اینفلوئنسر، بازاریابی درونگرا و … پرداخته ایم. در این پست می‌خواهیم شما را با روشی از بازاریابی دیجیتال آشنا کنیم که یک تفاوت اساسی با دیگر روش‌ها دارد. شما در این روش باید هزینه کنید. البته نیازمند داشتن یک استراتژی مناسب برای آن هم هستید، تا این هزینه در بلندمدت برای شما سودآور باشد. پس با این مقاله از انیکا همراه باشید.

بازاریابی موتورهای جستجو چیست؟

این نوع از بازاریابی که به انگلیسی Search Engine Marketing یا SEM نامیده می‌شود، یکی از روش‌های بازاریابی اینترنتی غیررایگان است که شما برای بیشتر دیده شدن وبسایت خود انجام می‌دهید. در واقع اگر شما صاحب یک وبسایت هستید، می‌توانید به دو روش از موتورهای جست و جو برای بیشتر دیده شدن وبسایت خود استفاده کنید. روش اول به این صورت است که شما با فعالیت‌های مثبت و طبیعی مانند تولید محتوا ، طراحی رابط کاربری مناسب و ارائه امکانات مناسب از طریق موتورهای جست و جو شناخته شده و به رتبه‌های بالا دست پیدا کنید که طبیعی ترین روش است. روش دوم به این صورت است که شما مبلغی را به موتورهای جست و جو می‌دهید تا آن‌ها سایت شما را در رتبه‌های برتر نشان دهند. این روش هم نوعی از ترافیک خریداری شده می‌باشد.

در واقع هنگامی که شما عبارتی را در گوگل سرچ می‌کنید با سه دسته از نتایج روبرو هستید. معمولا در رتبه‌های اولیه تبلیغاتی را مشاهده می‌کنید که به عنوان Google Ads شناخته می‌شود. این تبلیغات عموما علاوه بر رتبه های اولیه ، تعدادی از رتبه‌های انتهایی را هم در برمی‌گیرد. در میانه صفحه شما سایت‌هایی را مشاهده می‌کنید که به صورت ترافیک ارگانیک به این رتبه‌ها رسیده اند.

sem چیست
sem چیست

فرق SEO و SEM چیست؟

همانطور که می‌دانید به بهینه سازی موتورهای جست و جو SEO گفته می‎‌شود. در بخش پیشین هم اشاره کردیم که بازاریابی موتورهای جست و جو همان SEM است. کاملا مشخص است که این دو مفهوم ، از مهم‌ترین مفاهیم در موتورهای جست و جو است که افراد برای بازاریابی دیجیتال و اینترنتی کاملا با آن‌ها درگیر هستند. هر دوی این مفاهیم برای این به کار می‌روند تا رتبه وبسایت در موتورهای جست‌و‌جو بالا رود. اما باید همواره مراقب باشیم تا این دو مفهوم به جای یکدیگر به کار نروند.

اما فرق مهم بین SEO و SEM چیست؟ تفاوت اصلی این دو مفهوم در زمان و هزینه ( پول) است که برای آن‌ها پرداخت می‌شود. شما برای این که بتوانید سایت خود را از طریق SEO به رتبه‌های بالای گوگل برسانید، باید زمان زیادی را صرف کنید، اما در عوض هزینه ( پول) صرف نخواهید کرد. اما در SEM شما می‌توانید با پرداخت پول در زمان کمتری به رتبه‌های بالای گوگل دست پیدا کنید.

اما آیا می‌شود هر دوی این‌ها را همزمان داشت؟ افرادی که هر حوزه بازاریابی اینترنتی فعال هستند، پیشنهاد می‌دهند که برای دستیابی به بازدهی بالاتر در SEM ، بهینه سازی سایت برای موتورهای جست و جو (SEO) را در اولویت قرار دهند. علت آن بسیار روشن است. فرض را بر این میداریم که شما بدون این که بهینه سازی سایت را به خوبی انجام داده باشید، بازاریابی موتورهای جست و جو را انجام می‌دهید. در این صورت سایت شما به رتبه‌های بالا می‌آید. کاربران پس از جست و جو با سایت شما مواجه شده اما به محتوایی که مدنظرشان است، مواجه نخواهند شد. این موضوع سبب می‌شود که به سرعت از سایت خارج شده و دیگر به شما مراجعه نکنند.

بنابراین بسیار مهم است که در ابتدا به محتوا و رابط کاربری سایت خود دقت کافی داشته باشید تا هزینه‌هایی که برای بازاریابی موتورهای جست و جو انجام می‌دهید، به هدر نرود. همواره در ابتدا به محتوا، سرعت و ظاهر دقت کرده و سپس به این موضوع بیندیشید که می‌خواهید با صرف زمان بیشتر از طربق بهینه سازی موتور جست و جو به رتبه‌های بالا دست پیدا کنید و یا این که با استفاده از پرداخت هزینه در بازاریابی موتورهای جست و جو و در زمان کوتاه!

برای بازاریابی موتورهای جست و جو چه مقدار باید هزینه کرد؟

طرح‌های مختلفی برای این کار وجود دارد که شما با توجه به بودجه خود می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. با توجه به این که موتورهای جست و جو به ازای هر کلیک که بر روی لینک سایت شما صورت می‌گیرد، هزینه می‌گیرند، مفهومی به نام PPC به وجود آمد. این واژه که سرنام عبارت Pay Per Click است، به معنی پرداخت برای هر کلیک است.

به این صورت که شما مبلغی پول را مانند نوعی شارژ در حساب خود وارد کرده و سپس به ازای هر کلیکی که روی تبلیغ سایت شما اعم از نمایش در نتایج گوگل ، بنرها و … انجام می‎شود، از حساب شما کاسته می‌شود. البته باید خاطرنشان کرد که موضوع به همین سادگی نیست و شما برای این که بتوانید این کار را انجام دهید نیاز دارید تا با افراد مجرب در این حوزه تبادل اطلاعات داشته باشید.

فایده تبلیغ به صورت PPC چیست؟

شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که چرا باید پرداخت به ازای هر کلیک باشد. در این جا به این سوال مهم پاسخ می‌دهیم. اول لازم است تعریف تبلیغ آنلاین و آفلاین را بدانیم. تبلیغ آنلاین به معنی همین تبلیغ به صورت PPC است. اما تبلیغ به صورت آفلاین به این معنی است که شما یک بنر یا لینک در یک سایت قرار داده و هزینه ای را می‌پردازید، بدون این که بدانید چند بار روی آن کلیک شده و یا چه مقدار بازدهی داشته است. فایده روش PPC نسبت به روش‌های آفلاین در همین موضوع است. در تبلیغات آفلاین هیچ تضمینی وجود ندارد که روی تبلیغ شما کلیک شود. ممکن است شما هزینه هنگفتی را برای تبلیغ انجام دهید اما در انتها حتی یک کلیک هم نصیب شما نشود در حالی که پول زیادی پرداخت کرده اید.  اما در تبلیغات به صورت PPC مطمئن می‌شوید که به ازای هر کلیکی که روی لینک یا بنر شما انجام شده، از شما هزینه اخذ می‌شود. اصولا این روش برای مدیران سایت‌ها و کسب و کارهای آنلاین خوشایند تر است و هم بازدهی بیشتری دارد و هم هزینه کمتری!

sem چیست
sem چیست

چه کنیم تا بازاریابی از طریق موتورهای جست و جو بازدهی بیشتری داشته باشد؟

همانطور که پیشتر گفتیم برای این که در روش SEM به بازدهی بیشتری برسید، بهتر است که در ابتدا روی بهینه سازی سایت خود تمرکز داشته باشید. اما در این بخش نکات مهم دیگری را می‌گوییم که بهتر است آن‌ها را رعایت کرده تا به نتیجه دلخواه خود دست پیدا کنید. در واقع باید به این نکته توجه داشته باشیم که هدف ما از دیجیتال مارکتینگ این است که بتوانیم در رتبه‌ اول گوگل واقع شویم. به همین خاطر لازم است که در ابتدای کار بستر مناسبی برای SEM و SEO آماده کنیم که این مهم جز با درک صحیح از این مفاهیم امکان پذیر نیست. پیشنهاد متخصصان برای این کار توجه به نکات زیر است:

  • کلیدواژه با کیفیت‌ بالا را بررسی و پیدا کنید: انجام تبلیغات به صورت آنلاین مستلزم این است که در ابتدا تعدادی از مهم‌ترین و پرجست و جو ترین کلمات در حوزه کاری خود را پیدا کنید. تعداد زیادی ابزار برای انجام این کار وجود دارد که می‌توانید به کمک آن‌ها واژه‌های مناسب را پیدا کنید. مقاله های زیادی درباره این ابزارها در اینترنت یافت می‌شود که به راحتی می‌توانید آن‌ها را پیدا کنید.
  • با کسب وکارها یا سایت‌های موجود حوزه خود، متفاوت باشید: یکی دیگر از مهم‌ترین نکات این است که بتوانید با بقیه تفاوت داشته باشید و این تفاوت را نیز حفظ کنید. اگر درباره این موضوع مطمئن نیستید، می‌توانید یک موضوع را در گوگل سرچ کنید تا با انبوهی از سایت‌ها مواجه شوید که محتوای یکسانی دارند و در واقع تنها از یکدیگر کپی کرده اند. سعی کنید تا آنجایی که می‌توانید در مباحق مشترک، متفاوت باشید و تیترهای جذابی را برای تبلیغات خود در نظر بگیرید تا کاربران نتوانند به سادگی از شما گذر کنند.
  • سلسله مراتب در واژه‌ها را پیدا کنید: تبلیغات در گوگل به شما این اجازه را می‌دهند که بتوانید کلیدواژه‌های خود را دسته بندی کرده و آن‌ها را در گروه‌هایی قرار دهید. در این کار باید دقت زیادی به خرج دهید زیرا هر چه که این گروه بندی‌ها بهتر انجام شود، بازدهی تبلیغات را به مراتب بالا خواهد رفت.
  • به صفحه فرود خود توجه داشته باشید: صفحات فرود یک صفحه مجزا از صفحه اصلی وبسایت شما است. افراد متخصص اصولا یک صفحه با ویژگی‌های مناسب را طراحی کرده و مشتریان بالقوه را به سمت این صفحه هدایت می‌کنند. این صفحه می‌تواند برای ثبت نام در سایت یا خریدن یک محصول خاص است که مد نظر صاحب سایت است. طراحی و محتوای موجود در این صفحه بسیار مهم است و باید به آن توجه داشت .

سخن پایانی: از آنجایی که هزینه تمام شده در این نوع از تبلیغات برای افرادی که در ایران زندگی می‌کنند، زیاد است و برای پرداخت آن با مشکلات زیادی روبرو می‌شوند، به همین خاطر پیشنهاد می‌شود که حتما در ابتدا به اصول مربوط به سئو توجه داشته باشند و سپس به فکر بازاریابی موتورهای جست و جو بیفتند.