0939-131-1372 danesh.tec@gmail.com
بازاریابی اینفلوئنسر چیست؟

بازاریابی اینفلوئنسر چیست؟

در پست‌های پیشین از سری پست‌های آموزشی سایت رپورتاژ آگهی انیکا به آموزش روش‌ها و متدهای بازاریابی دیجیتال پرداخته ایم . در پست پیشین به معرفی کامل بازاریابی درونگرا پرداختیم . در بازاریابی درونگرا متوجه شدیم که چگونه می‌توان بدون تبلیغات مستقیم و ایجاد اجبار در کاربر، مشتری های وفادار ایجاد کنیم. هم‌چنین در پست‌های پیشین با مفاهیمی مانند دیجیتال مارکتینگ ، رپورتاژ آگهی ، نحوه نوشتن رپورتاژ آگهی خوب ، بازاریابی محتوا ، بازاریابی شبکه‌های اجتماعی ، سئو و بهینه سازی سایت برای موتورهای جست و جو و … آشنا شدیم. در واقع ما یاد گرفتیم که چگونه می‌توان با استفاده از ابزارهای دیجیتال مانند سایت‌ها ، شبکه‌های اجتماعی ، پیامرسان‌ها و … کسب و کار خود را رشد دهیم و در صفحه اول گوگل نمایش داده شویم. امروز شما را به گونه‌ی دیگری از متدهای بازاریابی دیجیتال به نام بازاریابی اینفلوئنسر آشنا می‌کنیم. پس با انیکا همراه باشید!

بازاریابی اینفلوئنسر چیست؟
بازاریابی اینفلوئنسر چیست؟

اینفلوئنسر مارکتینگ یا بازاریابی افراد تاثیرگذار ( Influencer Marketing ) چیست؟

احتمالا در طول زندگی خود با افرادی مواجه شده اید که به آن‌ها اطمینان بیشتری دارید ، حرف‌های آن‌ها بر شما تاثیر بیشتری دارند و یا این که به نوعی نفوذ آن‌ها بر شما بیشتر است . کسانی که نمی‌توانید روی حرف آن‌ها نه بیاورید و باور کردن حرف آن‌ها آسان‌تر از حرف هر فرد دیگریست. احتمالا تا به این جای کار متوجه شده اید که اینفلوئنسر چیست و اینفلوئنسر مارکتینگ چه نوعی از بازاریابی است.

بازاریابی از طریق افراد اینفلوئنسر یا تاثیرگذار به این معنی است که شما بازاریابی محصول ، خدمت ، کسب و کار و … خود را از طریق افراد تاثیرگذار جامعه انجام دهید. یعنی افرادی که در جامعه نفوذ زیادی دارند و مردم حرف آن‌ها را به احتمال زیاد می‌پذیرند. افراد تاثیرگذار می‌تواند شامل ورزشکاران ، هنرمندان و سایر افراد معروف در جامعه باشد. افراد اینفلوئنسر در این نوع بازاریابی به تبلیغ مستقیم خدمت یا کالای شما نمی‌پردازند. آن‌ها تنها در قالب یک پیشنهاد به طرفدارانشان شما را معرفی می‌کنند.

همانطور که گفتیم این نوع از بازاریابی به شیوه‌ی مستقیم انجام نمی‌شود بلکه نوعی توصیه به کاربران است و به همین خاطر تاثیرگذاری آن بیشتر می‌شود. از آنجایی که مردم اعتماد زیادی به اینفلوئنسرها دارند به همین خاطر می‌توان از این طریق زمینه مناسبی برای معرفی خود به مردم ایجاد کرد.

این نوع از بازاریابی به خاطر برخی از ویژگی‌های خود به یکی از محبوب‌ترین روش‌های بازاریابی تبدیل شده است . از جمله پایین بودن هزینه بازاریابی اینفلوئنسری . بیشتر شرکت‌های کوچک به دلیل هزینه هنگفت اجاره بیلبورد و تبلیغات در تلویزیون به این بازاریابی روی می‌آورند و ترجیح می‌دهند از این طریق به شناساندن خود به کاربران بپردازند.

البته اینفلوئنسرها تنها از مشاهیر مانند ورزشکاران و هنرمندان نیستند . اما با این حال این کار بیشتر توسط چنین افرادی انجام می‌شود زیرا از دیدگاه عموم مردم ، ورزشکاران و هنرمندان همگی از اعتبار خاصی برخوردارند و احترامی که مردم برای آن‌ها قائل هستند ، سبب می‌شود تا توصیه‌های آن‌ها واقعا جدی گرفته شود. از جمله افراد دیگری که جزء اینفلوئنسرها به حساب می‌آیند، می‌توان اینستاگرامرها ، نویسندگان محبوب فضای مجازی و بلاگرها را نام برد.

نویسندگان ، اینستاگرامر‌ها و بلاگرها محبوبیت زیادی بین مردم پیدا کرده اند. برای مثال اگر یکی از بلاگرها محصولی را معرفی کرده و استفاده از آن را به کاربران پیشنهاد کند، تاثیر بسیار بیشتری خواهد داشت تا این که تبلیغ آن محصول به صورت سنتی انجام شود. از آنجایی که تبلیغات به شیوه‌ی سنتی منجر به ایجاد نوعی بدبینی بین کاربران می‌شود به همین خاطر استفاده از اینفلوئنسرها سبب می‌شود تا این نوع از حس بدبینی بین کاربران ایجاد نشده و ارتباط با آن‌ها شیوه‌ی راحت‌تری به خود بگیرد.

بازاریابی اینفلوئنسر چیست؟
بازاریابی اینفلوئنسر چیست؟

استفاده از بازاریابی اینفلوئنسری در اینستاگرام

به نظر می‌رسد یکی از مهم‌ترین دلایلی که سبب شده است مردم استقبال زیادی از شبکه اجتماعی مانند اینستاگرام داشته باشند ، حضور فعال افراد مشهور مانند ورزشکاران و بازیگران در آن است. افراد اینفلوئنسر در اینستاگرام از این شبکه ی اجتماعی به عنوان بستری مناسب برای رساندن پیام‌های خود به مردم استفاده می‌کنند. کاربران هم از این که می‌توانند بدون واسطه با شخصیت های مورد علاقه‌ی خود ارتباط برقرار کنند، خوشحال شده و روز به روز علاقه آن‌ها به استفاده از چنین ابزارهایی بیشتر می‌شود. بازاریابی توسط اینفلوئنسر ها در اینستاگرام بایستی برپایه یک برنامه ریزی دقیق باشد تا از ایجاد تاثیر منفی بر کاربران جلوگیری شود.

بازاریابی در اینستاگرام
بازاریابی در اینستاگرام

اینفلوئنسر ها به چند دسته تقسیم می‌شوند؟

سلبریتی‌ها: این افراد همواره بیش از چند میلیون فالوور داشته و به خاطر شغل یا حرفه‌ی خود بسیار مورد توجه قرار می‌گیرند. ورزشکاران ، بازیگران ، خواننده‌ها و … از جمله سلبریتی‌ها هستند که به علت اعتبار خود در سطح جامعه نفوذ زیادی داشته و از آنها به عنوان اینفلوئنسر استفاده می‌شود.

مگا اینفلوئنسرها: این نوع از افراد مانند سلبریتی‌ها از فالوورهای میلیونی بهره نمی‌برند اما به خاطر انتشار محتواهای خود اصولا پیج‌هایی با بیش از 100 هزار فالوور دارند. اما هر پیجی که این تعداد دنبال کننده دارد در دسته‌ی مگا اینفلوئنسرها جای نمیگیرند زیرا ممکن است آنها صفحاتی با محتوای زرد باشند.

میکرواینفلوئنسرها: تعداد دنبال‌کننده‌های این صفحات تقریبا چیزی بیشتر از 10 هزار نفر است. شاید فکر کنید که تعداد کم فالوورهای آن‌ها نکته‌ی منفی است اما جالب است بدانید که این میتواند نوعی نکته مثبت باشد. تعداد کم دنبال کننده سبب می‌شود تا ارتبط بیشتری بین ادمین و دنبال کننده‌ها شکل بگیرد . همین سبب تاثیر بیشتر تبلیغات خواهد شد.

 اینفلوئنسر
اینفلوئنسر

در بازاریابی اینفلوئنسر چه چیزهایی را باید مد نظر قرار دهیم؟

  • هدف خود را از بازاریابی اینفلوئنسر مشخص کنید

اگر قصد دارید که از طریق اینفلوئنسر مارکتینگ به تبلیغات بپردازید، بهتر است پیش از هر چیزی هدف ، جامعه هدف و شخص اینفلوئنسر را کاملا مشخص کنید. برای مثال اگر شما صاحب یک فروشگاه وسایل ورزشی هستید، بهتر است از یک ورزشکار برای معرفی خودتان استفاده کنید تا یک بازیگر یا خواننده . به هر ترتیب انتخاب صحیح اینفلوئنسر سبب خواهد شد تا تاثیر تبلیغات چندین برابر بیشتر شده و از ایجاد حس بدبینی در کاربران جلوگیری شود.

  • تعداد فالوورها دلیلی بر پربازده بودن صفحه نیست

هیچگاه به تعداد فالوورها توجه بیش از حد نداشته باشید . با این که تعداد دنبال کننده های یک صفحه به معنی تعداد بازدید از تبلیغ شما است اما بهتر است پیش از آن به محتوای موجود در صفحه و میزان ارتباط بین ادمین و کاربران توجه داشته باشید تا هر چیز دیگری . اینفلوئنسرهایی که کپشن های طولانی و جذاب می‌نویسند ، خواننده ها را بیشتر به سوی خود جذب کرده و تاثیر بیشتری بر آنها دارند.

  • به اطلاعات insights توجه کنید

اگر قصد دارید که با یک اینفلوئنسر شروع به همکاری کنید حتما پیش از هر کاری اطلاعات insights را به خوبی بررسی کرده و اطلاعات کاملی در رابطه با سن مخاطبین ، تعداد بازدید پست و … را جمع آوری کنید. برای مثال در برخی از صفحات تبلیغ در قالب پست بازخورد بیشتری دارد و در برخی صفحات تبلیغ از طریق استوری .

  • زمان کافی اختصاص دهید

بیش از شروع تبلیغات حتما محتوایی که باید توسط اینفلوئنسر به کاربران ارائه شود را به خوبی برای او شرح داده و هدف و پیام انتقالی را به خوبی روشن سازید . از سویی دیگر به نویسنده خود وقت کافی دهید تا با نوشتن یک موضوع جذاب درصد تاثیرگذاری تبلیغ را بالا ببرد.

  • زیاده خواهی نکنید

به اندازه کسب و کار خود توجه داشته باشید و به همان اندازه به دنبال اینفلوئنسر باشید . برای مثال در همین ابتدای کار به سراغ سلبریتی ها نروید. می‌توانید از میکرواینفلوئنسرها استفاده بهینه و مناسبی داشته باشید .

  • خلاقیت داشته باشید

محتوای تکراری حتی اگر توسط اینفلوئنسرها هم تبلیغ شود ، باز هم جذاب نخواهد بود . به همین خاطر نیاز است به این موضوع توجه داشته باشید. یکی از بهترین راه های ایجاد تنوع قرعه کشی ها و مسابقه ها با حضور افراد تاثیرگذار است. لایوهای دو نفره ، استوری با حضور اینفلوئنسر و بسیاری موارد دیگر از راه های متفاوت شدن است که می‌توانید از آنها استفاده کنید.

  • عملکرد اینفلوئنسر را مورد بررسی قرار دهید

توجه به تعداد لایک یا بازدید پست و یا حتی کامنت نمی‌تواند دلیل قانع کننده‌ای برای بازدهی صفحه باشید زیرا احتمال فیک بودن آن‌ها وجود دارد. به همین خاطر لازم است به پارامترهای دقیق تری توجه شود. انگیجمنت ریت و KPI از جمله پارامترهای مهمی هستند که باید به آنها توجه کافی داشته باشید. به علاوه حتما در لندینگ پیج خود UTM اضافه کنید تا امکان بررسی میزان بازدهی وجود داشته باشد. یکی دیگر از راه ها هم توجه به سشن هایی است که در گوگل آنالیتیکس ثبت شده است تا میزان ترافیک ورودی از طریق پیج اینفلوئنسر مشخص شود.

بازاریابی اینفلوئنسر چیست؟
بازاریابی اینفلوئنسر چیست؟

چالش‌های بازاریابی اینفلوئنسری چیست؟

با این که این نوع از بازاریابی یکی از محبوب ترین روش‌های تبلیغات چه برای شرکت‌ها ، صاحبان کسب و کارها و مشتریان است اما با این حال چالش‌های خود را هم خواهد داشت که باید به آن‌ها توجه شود. یکی از مهم‌ترین آن‌ها انتقال به جا و کامل پیام تبلیغ مورد نظر به اینفلوئنسر است که زمان زیادی را می‌طلبد.

از سوی دیگر زمان انتقال این آگهی به مردم و نحوه اجرای آن توسط اینفلوئنسر هم یکی دیگر از چالش‌ها است که حتما باید با مشاوره افراد متخصص در این حوزه انجام شود.